Sporo się będzie działo przez trzy ostatnie weekendy sierpnia na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Wszystko to za sprawą zespołu teatralnego z legnickiego Teatru Modrzejewskiej, który na każdy sobotni i niedzielny wieczór tego miesiąca przygotował prawdziwą niespodziankę – plenerowe widowisko. Legnicy aktorzy startują już 15 sierpnia o godzinie 20.30 spektaklem historyczno-muzyczno-baśniowym „ Człowiek na moście”. Oprócz grających artystów widzowie zobaczą w nim muzyków na żywo , konie czy dwa auta. Co ciekawe – wszystkie bilety na sobotę 15 sierpnia są już wysprzedane. Pisze Ewa Jakubowska.


Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy miejscowa teatralna trupa przypomni swoje dwa historyczno-muzyczne widowiska plenerowe. Przez dwa kolejne weekendy sierpnia tj. 15 i 16 sierpnia oraz 22 i 23 sierpnia o godz. 20.30 na żywo zostanie pokazana sztuka napisana przez Roberta Urbańskiego: "Człowiek na moście", którą wyreżyserował dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb. Inspiracją do powstania tego spektaklu była barwna postać charyzmatycznego pedagoga, miłośnika muzyki i historii Henryka Karlińskiego, założyciela legnickiego chóru Madrygał, twórcy Turnieju Chórów „Legnica Cantat” - także patrona Legnickiego Centrum Kultury. To barwne widowisko przeplatane muzyką na żywo, śpiewem, przygotowane zostało z wielkim rozmachem : zobaczymy w nim także konie, wóz drabiniasty, sowiecki gazik, czerwoną warszawę, motocykl z koszem i rowery, są też dymy i ognie – i na tym tle opowieść o człowieku kultury i jego relacji na linii z rodziną czy władzą.

Drugi powtórkowy spektakl na żywo, przygotowany przez nieżyjącego już reżysera Lecha Raczka, to sztuka Roberta Urbańskiego"Skarb wdowy Schadenfreude". Jest to przygodowo-awanturnicze widowisko plenerowe, którego akcja dzieje się w „pierwszych dniach wolności”, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Muzyka na żywo, tańce i piosenki przeplatają z humorem i satyrą, gdzie wątki kryminału i romansu rozgrywają się w jednym z dolnośląskich miasteczek. Tę sztukę na żywo będzie można zobaczyć 29 i 30 sierpnia o godz. 20.30.

- Najważniejsze będzie dla nas przełamanie obaw i bariery psychicznej u widzów – podkreśla Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. -  Mam nadzieję, że sierpniowe prezentacje naszych widowisk plenerowych ułatwią publiczności powrót do teatru. Będzie bezpiecznie i zgodnie z epidemicznymi wymogami sanitarnymi (dystans, maseczki, płyny dezynfekcyjne, oświadczenia o zdrowiu) .

"Człowiek na moście"
15 (brak miejsc), 16, 22, 23 sierpnia o 20.30 na Dziedzińcu Zamku Piastowskiego
Bilety są w cenie 40 i 30 zł

"Skarb wdowy Schadenfreude"
29 i 30 sierpnia o godz. 20.30 na Dziedzińcu Zamku Piastowskiego
Bilety są w cenie 35 i 25 zł

Bilety można kupić przez internet lub w kasie teatru.

(Ewa Jakubowska, "Wracają do gry - teatr w plenerze", https://e-legnickie.pl, 11.08.2020)