W sobotę 15 sierpnia legnicki teatr wraca do gry na żywo. Na początek i z epidemicznej ostrożności do spektakli w plenerze. Opowie o tym szef legnickiej sceny, który będzie pierwszym gościem wtorkowej (11 sierpnia) audycji wrocławskiego radia, którą poprowadzi Grzegorz Chojnowski.


Z zapowiedzi autora programu: 16:05 Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Teatr w sierpniu nie tylko próbuje, lecz gra! Najpierw "Człowiek na moście", czyli aktorzy, muzycy, konie, samochody, rowery na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w opowieści inspirowanej życiem Henryka Karlińskiego, a potem plenerowy spektakl w reżyserii nieodżałowanego Lecha Raczaka "Skarb wdowy Schadenfreude".

Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy teatr przypomni swoje dwa historyczno-muzyczno-baśniowe widowiska plenerowe napisane przez Roberta Urbańskiego: "Człowiek na moście" w reżyserii Jacka Głomba (15 i 16 sierpnia oraz 22 i 23 sierpnia o godz. 20.30) oraz "Skarb wdowy Schadenfreude" w reżyserii Lecha Raczaka (29 i 30 sierpnia o godz. 20.30). Pierwszy ze spektakli inspirowany jest barwną postacią arystokraty ducha, charyzmatycznego pedagoga, miłośnika muzyki i historii Henryka Karlińskiego, założyciela chóru Madrygał, twórcy Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i patrona Legnickiego Centrum Kultury. Drugie z widowisk to mieszanka historii, fantazji, kryminału, podwórkowego romansu i nostalgii. Przywoływana jest fikcyjna opowieść, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć w każdym zakątku Dolnego Śląska pełnego legend o poniemieckich skarbach i ich strażnikach.

Tyle plany dla widzów. Ale jeszcze w sierpniu, po sukcesie, jakim była zespołowa produkcja i internetowe emisje "Nowego Dekameronu" wg Boccaccia, legnicki teatr zamierza przystąpić do prób i kontynuować realizację spektakli online. Pierwszym będzie "E-migrant" dla młodzieży wyreżyserowany przez Martynę Majewską, kolejnym będzie polsko-ukraiński spektakl "Chlebem i solą" zrealizowany we współpracy i z udziałem aktorów Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Iwano-Frankiwsku w reżyserii Rafała Cielucha.

Druga połowa sierpnia będzie także czasem wznowienia prób do legnicko-opolskiej koprodukcji, jaką będzie "Król Lear" Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz. Pierwsza z dwóch zaplanowanych koproducenckich premier odbyć się ma na legnickiej Scenie Gadzickiego w sobotę 12 września.

Grzegorz Żurawiński