"I tak oto zaczęła się moja kolejna wielka przygoda filmowa" - zdradził kilka dni temu Robert Gulaczyk, pochodzący z Trzcianki aktor teatralny i filmowy. Zagra Antka Borynę w najnowszej ekranizacji "Chłopów". Zdjęcia do filmu już ruszyły. Pisze Agnieszka Świderska.


- I tak oto zaczęła się moja kolejna wielka przygoda filmowa - tak Robert Gulaczyk skwitował rozpoczęcie zdjęć do nowego filmu.

Świat teatralny zna go już od dawna. Od 2009 roku jest związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy i to na deskach legnickiego teatru stworzył wiele świetnych ról. Świat filmowy usłyszał o nim gdy zagrał główną rolę w nominowanym do Oscara filmie "Twój Vincent". Ostatnio można było go oglądać w serialu "Znaki", gdzie grał pełną tragizmu postać Pawła Piotrowskiego.

Teraz rozpoczął pracę nad kolejnym filmem. Będzie to ekranizacja "Chłopów" Władysława Reymonta, w której zagra jedną z głównych ról - Antka Borynę. Film reżyseruje Dorota Kobiela, która wcześniej wyreżyserowała właśnie "Twojego Vincenta”, który był pierwszą w historii pełnometrażową animacją malarską. Drugą będą właśnie "Chłopi" na podstawie noblowskiej powieści Władysława Reymonta.

- Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - mówi Tomasz Wochniak ze studia BreakThru Films znanego z produkcji "Twojego Vincenta" i "Piotrusia i wilka".

W rolach głównych pojawią się: Kamila Urzędowska (jako Jagna), Mirosław Baka (Boryna), Sonia Mietelica (Hanka), Robert Gulaczyk (Antek), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Andrzej Konopka (Wójt) oraz Małgorzata Kożuchowska i Julia Wieniawa.

Twórcą muzyki do filmu będzie Łukasz Rostkowski czyli L.U.C. Muzyk, który nie mieści się w żadnych szufladach, bo jego muzyka to kosmos zaczynając od Kanału Audytywnego przez "Planetę L.U.C", "39/89 – Zrozumieć Polskę" kończąc na Rebel Babel Ensemble - założonym w 2015 roku z Janem Feat'em transkulturowym, międzynarodowym big-bandem, w którym zagrało już kilka tysięcy muzyków.

- Praca nad dziełem, które łączy literaturę, film, animację, muzykę i malarstwo, to wielkie wyzwanie i spełnienie mojego marzenia. Od bardzo wielu lat chciałem napisać muzykę do filmu pełnometrażowego, tym bardziej muzykę, która czerpałaby z bogactwa słowiańskich tradycji, pieśni i instrumentów ludowych. Budujemy specjalny skład REBELBABEL Film Orchestra, który zaprezentuje niezwykłych muzyków i zespoły folkowe od lat związane z tą kulturą - zapowiada L.U.C.

"Chłopi" mają wejść na ekrany kin w 2022 roku.

(Agnieszka Świderska, "I tak oto zaczęła się moja kolejna wielka przygoda filmowa". Robert Gulaczyk zagra jedną z głównych ról w "Chłopach", https://pila.naszemiasto.pl/, 4.08.2020)