Teatr Modrzejewskiej wraca do pełnej działalności po pandemii już 15 sierpnia. Pierwsze spektakle, na które teatr zaprasza widzów będą plenerowe. Dziedziniec Zamku Piastowskiego przeistoczy się w scenerię dla historyczno-muzyczno-baśniowych widowisk. Szczegóły poniżej. Pisze Klaudia Korfanty.


Podczas konferencji prasowej 3 sierpnia, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zapowiedział, że wraca ze spektaklami od 15 sierpnia. Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego wystawione zostaną dwa tytuły: historyczno-muzyczno-baśniowe widowiska plenerowe napisane przez Roberta Urbańskiego: "Człowiek na moście" w reżyserii Jacka Głomba (15 i 16 sierpnia oraz 22 i 23 sierpnia o godz. 20.30) oraz "Skarb wdowy Schadenfreude" w reżyserii Lecha Raczaka (29 i 30 sierpnia o godz. 20.30).

- Najważniejsze będzie przełamanie obaw i bariery psychicznej u widzów. Mam nadzieję, że sierpniowe prezentacje naszych widowisk plenerowych ułatwią publiczności powrót do teatru. Będzie bezpiecznie i zgodnie z epidemicznymi wymogami sanitarnymi (dystans, maseczki, płyny dezynfekcyjne, oświadczenia o zdrowiu) - zapewnił Jacek Głomb.

Człowiek na moście

Inspirowana życiorysem Henryka Karlińskiego – m.in. twórcy Legnica Cantat – opowieść o niezwykłym arystokracie ducha w przaśnej peerelowskiej rzeczywistości. Wędrówki w czasie, muzyka i wojna, rodzinne nieporozumienia i zgrzyty na linii władza – kultura, dowodzące, że dawniej (podobnie jak dziś) prowadzenie działalności artystycznej w niedużym mieście to nie bułka z masłem. W spektaklu poza zespołem aktorskim Modrzejewskiej biorą udział grający na żywo muzycy, a także samochody, rowery i konie. A wszystko to na dziedzińcu Zamku Piastowskiego, na którym zbudzą się duchy minionych wieków.

Spektakle odbędą się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego 15 i 16 oraz 22 i 23 sierpnia o godzinie 20.30. Bilety dostępne online oraz w kasie biletowej (40/30 zł).

Skarb wdowy Schadenfreude

Przygodowo-awanturniczy spektakl plenerowy, którego akcja dzieje się w „pierwszych dniach wolności”, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do opustoszałej kamienicy gdzieś na Dolnym Śląsku wprowadzają się nowi lokatorzy – Polacy. Jedno z mieszkań jest jednak na głucho zamknięte i nie można się do niego dostać, co jest tym bardziej frapujące i irytujące, że podobno znajduje się tam skarb… To przedstawienie, będące kryminalnym romansem w międzynarodowych realiach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami, powstało w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po legnickiej premierze zespół Modrzejewskiej odwiedził z nim place i podwórka kilkunastu miast i miasteczek Dolnego Śląska. Wyreżyserował je niedawno zmarły wybitny twórca, przez lata związany z naszym teatrem, Lech Raczak.

Spektakle odbędą się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego 29 i 30 sierpnia o godzinie 20.30. Bilety dostępne online oraz w kasie biletowej ( 35zł/25zł).

Plany Teatru na kolejne miesiące:

„Król Lear” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka (w koprodukcji z Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu), reż. Anna Augustynowicz – premiera 12 września na Scenie Gadzickiego
„E-migrant” – spektakl online dla młodzieży, reż. Martyna Majewska – premiera 9 października online
„Chlebem i solą” – polsko – ukraiński spektakl online (we współpracy z Teatrem Muzyczno-Dramatycznym w Iwano-Frankiwsku, Ukraina), reż. Rafał Cieluch – premiera 24 października online
„Kaukaskie kredowe koło” Bertolta Brechta w przekładzie Roberta Urbańskiego, reż. Andro Enukidze – premiera 31 grudnia na Scenie Gadzickiego

Ponad milion złotych wsparcia dla działalności Teatru Modrzejewskiej

Podczas konferencji prasowej Teatr Modrzejewskiej przedstawił również kwoty dofinansowań, jakie otrzymał w 2020 roku. W sumie wsparcie dla teatru wynosi 1 004 300 zł. Dofinansowania pochodzą od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Urzędu Marszałkowskiego Woj. Dolnośląskiego.

(Klaudia Korfanty, "Teatr Modrzejewskiej wraca do gry! Oto plany legnickiego teatru na nowy sezon", https://legnica.naszemiasto.pl, 4.08.2020)