Po wielkim światowym sukcesie pełnometrażowej animacji filmowej jaką był "Twój Vincent" reżyserka Dorota Kobiela ponownie zaprosiła na plan legnickiego aktora Roberta Gulaczyka. Tym razem aktor wcieli się w postać Antka Boryny (w serialu i filmie Jana Rybkowskiego z początku lat 70. ub. wieku postać tę grał Ignacy Gogolewski), syna Macieja, męża Hanki i ojca dwójki dzieci, ale przede wszystkim kochanka głównej postaci powstającego filmu, którą będzie Jagna.


Podobnie jak "Twój Vincent" także "Chłopi", na podstawie powieści laureata Literackiej Nagrody Nobla Władysława Reymonta, zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej. Odmiennie jednak niż w panoramicznej powieści to właśnie kobiety, a w szczególności tragiczna postać pięknej i tajemniczej Jagny (Kamila Urzędowska), znajdą się w sercu fabuły.

- Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem - objaśnia koncepcję filmu reżyserka Dorota Kobiela.

Film już powstaje. Sceny kręcone z aktorami we wszystkich porach roku potrwają 36 dni. - Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - mówi Tomasz Wochniak, producent studia BreakThru Films.

W obsadzie filmu są także m.in.: Mirosława Baka (Maciej Boryna), Sonia Mietelica (Hanka), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Andrzej Konopka (Wójt), a także Małgorzata Kożuchowska i Julia Wieniawa. W filmie wykorzystane zostaną motywy malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddają nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski.

Współscenarzystą "Chłopów" jest Hugh Welchman, absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, brytyjskiej National Film and Television School, który wyprodukował 16 filmów krótkometrażowych i dwa filmy pełnometrażowe dla studia BreakThru Films, zdobył ponad 60 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku za film "Piotruś i wilk" oraz Europejską Nagrodę Filmową za "Twojego Vincenta" w kategorii najlepszy film animowany.

Premiera "Chłopów" planowana jest na 2022 rok. Dystrybutorem filmu w Polsce będzie Next Film. Obejrzyj zwiastun koncepcyjny filmu, w którym Antka odtwarza Robert Gulaczyk, zaś Jagnę Dominika Kryszczyńska. Jest TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński