Od wtorku 4 sierpnia bilety na legnickie spektakle teatralne można kupić już nie tylko w internecie. Po wakacyjnej przerwie otwarta została kasa biletowa, która czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Przy zachowaniu ostrożności (maseczka, dezynfekcja rąk) można też obejrzeć satyrykonową wystawę Tomasza Brody w teatralnym holu Starego Ratusza.


Pierwsze legnickie spektakle teatralne odbędą się w plenerze dziedzińca Zamku Piastowskiego w drugiej połowie sierpnia. W kasie biletowej można już kupić bilety na "Człowieka na moście" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba (15 i 16 sierpnia oraz 22 i 23 sierpnia o godz. 20.30, bilet 40 zł, ulgowy 30 zł) oraz na "Skarb wdowy Schadenfreude" Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka (29 i 30 sierpnia o godz. 20.30, bilet 35 zł, ulgowy 25 zł).

W teatralnym holu Starego Ratusza została udostępniona do zwiedzania czynna do końca sierpnia jedna z wystaw towarzyszących tegorocznej edycji legnickiego Satyrykonu. Na ekspozycję "Bookface. Księga twarzy pisarzy" składa się 38 karykatur ważnych postaci światowej literatury i powiązanych z nimi zabawnych notek. Wszystkie są dziełem wrocławskiego grafika Tomasza Brody, ośmiokrotnego laureata Satyrykonu (w tym Grand Prix), człowieka, który potrafi zrobić Jarosława Kaczyńskiego z ręcznika i Donalda Trumpa z siatki na warzywa.

Decyzją dyrektora teatru od 4 sierpnia możliwe stało się wznowienie wtorkowych zajęć edukacyjnych grupy Pogotowie Teatralne prowadzonych w sali prób przez aktorkę i terapeutkę Katarzynę Kaźmierczak. Jednak zarówno pracowników teatru, uczestników teatralnych zajęć, jak i widzów obowiązywać będą w najbliższym czasie specjalne przeciwepidemiczne zasady sanitarne.

Trwają także przygotowania do wyjazdowych wakacyjnych warsztatów dla dzieci i młodzieży w formie półkolonii "Lato w teatrze", które organizowane są we współpracy z działającym we wsi Chobienia w gminie Rudna Chobieńskim Ośrodkiem Kultury. Pierwsze zajęcia (głównie w plenerze) odbędą się w niedzielę 16 sierpnia i potrwają do 28 sierpnia. Aby zminimalizować zagrożenia dla uczestników grupę zmniejszono do 20 osób.

W czwartek 13 sierpnia ruszą próby do polsko-ukraińskiego spektaklu online „Chlebem i solą” w reżyserii Rafała Cielucha, który realizowany będzie w partnerskiej współpracy z Teatrem Muzyczno-Dramatycznym w Iwano-Frankiwsku. Natomiast we wtorek 18 sierpnia odbędzie się w teatrze pierwsza próba do spektaklu online "E-migrant" w reżyserii Martyny Majewskiej. Planowane zdjęcia filmowe do tej realizacji odbędą się w podlegnickich Kunicach w dniach 24-28 sierpnia.

Pierwszą z powakacyjnych premier na legnickiej Scenie Gadzickiego zaplanowano na sobotę 12 września. Będzie to "Król Lear" Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz w legnicko-opolskiej koprodukcji Teatru Modrzejewskiej z Teatrem Kochanowskiego.

Grzegorz Żurawiński