Doroczna ankieta miesięcznika Teatr opublikowana została wyjątkowo w numerze wakacyjnym. Powód? Wszystkim znany. - Uznaliśmy, że skoro sezon teatralny w Polsce skończył się w marcu, nie warto jego podsumowania odkładać do jesieni - objaśnił redaktor naczelny Teatru Jacek Kopciński. Efekt? Dla Modrzejewskiej to dziesięć "najów" za legnickie realizacje i cztery dodatkowe za wyjazdową reżyserię Magdy Drab.


Pandemicznie okrojony sezon ocenili: Jacek Cieślak (Teatr, Rzeczpospolita), Tomasz Domagała (domagalasiekultury.pl, konkurs "Klasyka Żywa"), Łukasz Drewniak (teatralny.pl), Jacek Kopciński (Teatr), Jolanta Kowalska (współpracowniczka Teatru), Wiesław Kowalski (teatrdlawas.pl), Aneta Kyzioł (Polityka), Wojciech Majcherek (TVP Kultura, onet.pl), Witold Mrozek (Gazeta Wyborcza), Jacek Sierdzki (Dialog, Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), Przemysław Skrzydelski (wSieci, Tygodnik Kulturalny TVP Kultura), Maciej Stroiński (Przekrój), Jacek Wakar (Program 2 Polskiego Radia, onet.pl), Kalina Zalewska (Teatr, konkurs "Klasyka Żywa").

Najhojniejszy w przyznawaniu "najów" w różnych kategoriach za realizacje i dla twórców związanych z legnickim Teatrem Modrzejewskiej okazał się Tomasz Domagała. Dał ich aż siedem. Uznał legnicki spektakl "Fanny i Aleksander" Bergmana w reżyserii Łukasza Kosa na najlepsze przedstawienie sezonu, Teatr Modrzejewskiej za najlepszy w Polsce, Łukasza Kosa za najlepszego reżysera, Dominika Strycharskiego za twórcę najlepszej muzyki do tego spektaklu, uznał legnicki "Nowy Dekameron" online za najlepsze przedstawienie w kategorii telewizyjne i/lub radiowe a ponadto głosując w kategorii rozczarowanie sezonu poszedł "pod prąd" pisząc o zachwycie sezonu wskazał na aktorów Teatru Modrzejewskiej w ich zbiorowej kreacji w "Fanny i Aleksander". Jeszcze jednego "naja" przyznał za najciekawszy debiut (choć nim nie był) Magdalenie Drab za wyjazdową reżyserię "Ptaka" Szaniawskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Podobne wskazania poczynili w tej kategorii Wojciech Majcherek i Kalina Zalewska, zaś Aneta Kyzioł nagrodziła tę legnicką artystkę w kategorii najlepsza reżyseria.

Oprócz "naja" od Tomasza Domagały zespołowy legnicki "Nowy Dekameron" online pod reżyserską opieką Jacka Głomba wyróżniony został w kategorii najlepsze przedstawienie telewizyjne i/lub radiowe sezonu także przez Jacka Cieślaka, Anetę Kyzioł i Wojciecha Majcherka.

Zaległego "naja" Jacek Wakar przyznał Magdalenie Drab za ubiegłosezonowe "Wyzwolenia" w kategorii najlepsza nowa polska sztuka (ogłoszona drukiem lub wystawiona) zauważając: "Dopiero w tym sezonie udało mi się zobaczyć "Wyzwolenia Magdaleny Drab w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy i jestem tekstem i niedocenionym przedstawieniem Piotra Cieplaka absolutnie olśniony".

Bezapelacyjnym zwycięzcą sezonu 2019/2020 została jednak sztuka "Capri - wyspa uciekinierów"  na podstawie utworów „Kaputt” i „Skóra” Curzia Malapartego wyreżyserowana przez Krystiana Lupę w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Grzegorz Żurawiński