Pandemia i remont opolskiego teatru to problemy, z którymi zmagać się będzie dyrektor Teatru Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski. Pierwsza z dwóch premier legnicko-opolskiej koprodukcji, jaką będzie "Król Lear" Szekspira, zaplanowana jest na 12 września na Scenie Gadzickiego w Legnicy. Premiera opolska wstępnie zaplanowana była na 9 października. Czy te plany są aktualne? Tego m.in. dowiemy się we wtorek 28 lipca z rozmowy na antenie Radia Wrocław Kultura.


Początek radiowej rozmowy z dyrektorem opolskiej sceny Norbertem Rakowskim, którą poprowadzi Grzegorz Chojnowski, o godz. 17.00. Z zapowiedzi tej części wtorkowego programu: "Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego w Opolu, również aktor i reżyser. Opolska scena jest w remoncie, ale i tak koronawirus wpływa na artystyczno-organizacyjne plany. Choć koprodukcja z teatrem Modrzejewskiej w Legnicy jest w próbach. "Króla Leara" w prawie czysto kobiecej obsadzie realizuje Anna Augustynowicz".

Dodajmy. Legnicko-opolska koprodukcja jest już po pierwszych przedwakacyjnych próbach czytanych, które odbyły się na dużej scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Odwrotnie niż miało to miejsce w teatrze elżbietańskim w obsadzie przedstawienia będą grały same kobiety. Z wyjątkiem Leara, którego zagra gościnnie Mirosław Zbrojewicz.

W sztuce Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka wystąpią aktorki z Legnicy: Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak, Zuza Motorniuk, a w opolskiej części obsady: Cecylia Jacewska-Caban, Weronika Krystek (AST w Krakowie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Judyta  Paradzińska, Beata Wnęk-Malec.

Scenografia legnicko-opolskiego "Króla Leara" będzie dziełem Marka Brauna, kostiumy zaprojektuje Tomasz Armada, muzykę komponuje Jacek Wierzchowski, zaś reżyserią świateł zajmie się Krzysztof Sendke. Asystentem reżyserki jest Jan Kamiński (AT w Warszawie).

Rozmowy z dyrektorem Teatru Kochanowskiego w Opolu będzie można posłuchać tutaj: https://www.radiowroclawkultura.pl

Grzegorz Żurawiński