Zaczęło się we wrześniu 2019 jubileuszową trzydniówką "Modrzejewska by Legnica", potem było premierowo i międzynarodowo z dwujęzyczną koprodukcją w gruzińskim Batumi, zaś skończyło (z powodu zarazy) 2 lipca br. w sieci emisją drugiej części "Nowego Dekameronu" online. Legnicki teatr powróci do swojej publiczności 15 sierpnia. Na początek w plenerze. Szef legnickiej sceny Jacek Głomb podsumował sezon 2019/2020. Także w sieci.


Sezon artystyczny 2019/2020  wystartował z przytupem trzydniowym (13-15 września) wydarzeniem "Modrzejewska by Legnica" zorganizowanym z okazji 20-lecia obrania przez instytucję patronki, którą od września 1999 roku jest Helena Modrzejewska. Trzydniówkę rozpoczęła premiera na Scenie na Nowym Świecie muzycznego spektaklu „Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej”, zaś zakończyła  gościnna prezentacja wybitnego monodramu Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral.

Potem było premierowo i międzynarodowo z dwujęzyczną koprodukcją z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w gruzińskim Batumi, jakim był spektakl "Klasyczna koprodukcja" w reżyserii Jacka Głomba (premiera w Batumi 2 października, w Legnicy 9 listopada). Artystyczna podróż do Gruzji była także okazją do dwukrotnej prezentacji "Czasu terroru" Lecha Raczaka. Jesienią legnicki teatr odbył też siódmą w historii artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska prezentując w miejscowościach pozbawionych teatru "Wyzwolenia" Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka.

Najważniejszą z premier sezonu było lutowe wystawienie na Scenie Gadzickiego (i w innych teatralnych przestrzeniach) drugiej polskiej adaptacji scenicznej filmowego arcydzieła Ingmara Bergmana "Fanny i Aleksander" w reżyserii Łukasza Kosa - barwnej, onirycznej, pełnej magii i bogatej w znaczenia opowieści o dzieciństwie, pamięci i wyobraźni oraz o teatrze, jako azylu przed światem. Przedstawienie miało jednak pecha. Po kilku wystawieniach nadeszła pandemia, która przerwała także próby do "Kaukaskiego kredowego koła" Bertolta Brechta z udziałem artystów z Gruzji, które reżyserował Andro Enukidze.

- To był bardzo trudny czas dla teatru. Z powodu pandemii rząd wprowadził zakaz organizacji spektakli teatralnych. Teatr musiał zawiesić swoją działalność sceniczną i na całym świecie znalazł się w sytuacji, jakiej dotąd nie było. Szybko jednak zrozumieliśmy, że jedyną szansą na przeżycie razem i w przymierzu z naszą teatralną widownią jest przejście do sieci. I do tego momentu pracujemy w sieci. Pokazaliśmy pierwszą w Polsce premierę online, jaką był "Nowy Dekameron" inspirowany zbiorem nowel Giovanniego Boccaccia, wyjątkowy spektakl, którego twórcami byli aktorzy, a zespołowa realizacja odbywała się głównie w domach artystów. Spektakl zebrał świetne recenzje i był kilkukrotnie emitowany w sieci. Za chwilę, zgodnie z założeniami programu "Kultura w sieci", umieścimy go tam na stałe z możliwością bezpłatnego oglądania. Prowadziliśmy także edukację online, prezentowaliśmy archiwalne spektakle w wersjach telewizyjnych z zasobów TVP. To był czas trudny, ale mocno inspirujący - podsumował dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Szef legnickiej sceny zapowiedział także wcześniejszy niż zwykle, bo już 15 sierpnia, powrót do grania dla publiczności. Na początek w plenerze dziedzińca legnickiego Zamku Piastowskiego ze swoimi widowiskami muzyczno-historyczno-baśniowymi sprzed lat: "Człowiek na moście" (reż. Jacek Głomb) i "Skarb wdowy Schadenfreude” (reż. Lech Raczak). Po raz szósty legnicki teatr dostał szansę i gwarancję dofinansowania, by zorganizować wakacyjne warsztaty dla dzieci w systemie półkolonii twórczych. Legniczanie zorganizują "Lato w Teatrze" 2020 w dniach 15-28 sierpnia wyjazdowo we współpracy z Chobieńskim Ośrodkiem Kultury. Teatr rozpoczął także próby do "Króla Leara" Szekspira w czwartej w swojej historii koprodukcji. Tym razem z Teatrem Kochanowskiego w Opolu, z udziałem także aktorek tej sceny, w reżyserii Anny Augustynowicz. Premiera, z gościnnym udziałem w roli tytułowej Mirosława Zbrojewicza, na Scenie Gadzickiego zaplanowana została na 12 września.

Podsumowanie Jacka Głomba dostępne jest w sieci. Obejrzysz je TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński