Niespełna dwa miesiące dzielą nas od plenerowych spektakli legnickiego teatru. W sierpniu miłośnicy legnickiej sceny w końcu zobaczą aktorów na żywo. Najpierw dwukrotnie w „Człowieku na moście”, a w ostatni sierpniowy weekend "Skarbie wdowy Schadenfreude". Na spektakle już można kupić bilety. Pisze Anna Gwóźdź.


Legnicki teatr podobnie jak inne instytucje kulturalne odczuł koronawirusa dotkliwie. Został zamknięty dla publiczności na kilka miesięcy. A przecież bezpośredni kontakt z widzem jest dla artystów tak ważny. Aktorzy legnickiego teatru zaproponowali więc swoim odbiorcom „Nowego Dekamerona” wg Boccaccia w wersji online. Spektakl stworzony czasach zarazy, od początku do końca w domach artystów został przyjęty entuzjastycznie. 1 i 2 lipca powróci znów na żywo na teatralny kanał You Tube, tym razem z napisami dla niesłyszących.

Na żywo aktorów legnickiego teatru zobaczymy dopiero w sierpniu. Na trzy wakacyjne weekendy zaplanowano bowiem trzy plenerowe spektakle na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. "Człowiek na moście" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba zostanie wystawiony 15.08 i 16.08 oraz 22.08 i 23.08 o godz. 20.30. Natomiast "Skarb wdowy Schadenfreude" Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka będzie można zobaczyć 29.08 i 30.08 o godz. 20.30.

- Przedsprzedaż biletów ruszyła. Warto się pospieszyć z kupnem, bo zainteresowanie jest duże, a na każdy ze spektakli mamy po 75 biletów - mówi Grażyna Owczarek z legnickiego teatru. Bilet na spektakl "Człowiek na moście" kosztuje 40 zł, ulgowy 30 zł. Natomiast na "Skarb wdowy Schadenfreude" 35 zł, ulgowy 25 zł. Bilety na sierpniowe, plenerowe spektakle są dostępne tutaj: https://teatrlegnica.interticket.pl/. Sekretariat teatru do 31 lipca czynny będzie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00.

Wciąż można też kupić „Pakiet przyjaciela” i tym samym wesprzeć legnicką scenę. Każdy miłośnik sztuki może już teraz stać się posiadaczem wejściówki na wersję sceniczną „Nowego Dekamerona”. Za 50 zł, 100 zł i 150 zł można taki bilet nabyć. Kiedy spektakl pojawi się na afiszu i zostanie wystawiony na deskach? Wciąż nie wiadomo, bo wciąż nie wiadomo jaka będzie sytuacja epidemiczna jesienią.

Na 12 września zaplanowano natomiast premierę spektaklu „Król Lear” Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka, do którego już trwają w legnickim teatrze czytane próby. Tytułowego Leara gra gościnnie Mirosław Zbrojewicz. W obsadzie też aktorki z Legnicy: Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak oraz Zuza Motorniuk. Opolską część obsady tworzą: Cecylia Jacewska-Caban, Weronika Krystek, Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Judyta Paradzińska i Beata Wnęk-Malec.

(Anna Gwóźdź, "Kup bilet na spektakl. Plenerowe przedstawienia już w sierpniu", https://kulturalia.lca.pl, 24.06.2020)