"Króla Leara", jedno z największych dzieł Szekspira, w reżyserii Anny Augustynowicz przygotowuje opolski Teatr Kochanowskiego na nowy sezon. Będzie to koprodukcja z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Iwona Kłopocka-Marcjasz.


„Król Lear” to tragedia obnażająca ludzką małość i podłość, ale też równie jasno pokazująca szlachetność ludzi lojalnych i bezinteresownie sprzeciwiających się złu. Król Lear ma trzy córki - Gonerylę, Reganę i Kordelię. Postanawia obdzielić je swym majątkiem odpowiednio do stopnia ich deklarowanej miłości do siebie. Dwie pierwsze tylko mówią o miłości, trzecia kocha naprawdę. To punkt wyjścia dramatu, którego finałem jest tragedia i śmierć.

„Król Lear" uznawany jest za jedno z największych dzieł Szekspira, zawsze silne oddziałujących na widzów. Nigdy też obojętnymi wobec swojego dzieła nie pozostawia Anna Augustynowicz, jedna z największych osobowości polskiego teatru. Kilka lat temu wyreżyserowała w Opolu świetny "Ślub" Gombrowicza (także w koprodukcji - z Teatrem Współczesnym w Szczecinie).

- Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność. Szekspir ostro przedstawia konflikty, które wynikają z przemocy mocno zakorzenionej w kulturze patriarchalnej - tak jeden z motywów sięgnięcia po ten tekst wyjaśnia Anna Augustynowicz.

O roli Leara mówi się, że to "rola ról". Tadeusz Łomnicki, który umarł na scenie podczas prób Leara, nazywał ją skałą bazaltu. Leara grali: Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz.

W opolsko-legnickim przedstawieniu w tej roli wystąpi gościnnie Mirosław Zbrojewicz, znany z filmowych kreacji gangsterów i twardzieli. Resztę obsady, odwrotnie niż miało to miejsce w teatrze elżbietańskim, stanowią same kobiety.

Opolski zespół reprezentują: Cecylia Caban, Weronika Krystek (gościnnie, AST w Krakowie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Judyta Paradzińska, Beata Wnęk-Malec. Scenografia będzie dziełem Marka Brauna, kostiumy zaprojektuje Tomasz Armada, muzykę skomponuje Jacek Wierzchowski, zaś reżyserią świateł zajmie się Krzysztof Sendke.

Opolska premiera zaplanowana jest na początek października.

(Iwona Kłopocka-Marcjasz, ""Króla Leara" wystawi jesienią Teatr Kochanowskiego w koprodukcji ze sceną legnicką", https://nto.pl, 23.06.2020)