Warsztaty teatralne w legnickim Teatrze Modrzejewskiej odbywały się w sezonie 2019/2020 w sześciu grupach wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Finał zajęć będzie wyjątkowy, podobnie jak nietypowy był naznaczony epidemią sezon. Zamiast spektakli na scenie uczestnicy zaprezentują w sieci zrealizowane filmy.


Do marca w odbywających się w teatrze zajęciach prowadzonych we współpracy z legnickim Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych przez aktorów i animatorów kultury brało udział około stu uczestników. Wraz z zamknięciem teatru i ograniczeniem jego aktywności uczestnicy przenieśli się do sieci. Tak też zakończą sezon podczas czterodniowych (25-28 czerwca) prezentacji efektów swojej pracy.

- W tym roku wyjątkowo spotkamy się na zakończeniu edukacji teatralnej w Internecie, ponieważ z powodu epidemii od marca prowadziliśmy warsztaty w Klubie Gońca Teatralnego wyłącznie online i tam pracowaliśmy nad finałowymi filmami. Na taką formę zakończenia sezonu zdecydowały się cztery grupy. Natomiast grupa dorosłych i seniorów „Bagażnik” oraz grupa młodzieżowa „Ślady” pokaże efekty swojej pracy po wakacjach, być może już na scenie - zapowiada i objaśnia koordynatorka zajęć i pedagożka teatru Joanna Rostkowska.

Emisje finałowych filmów odbędą się w czasie rzeczywistym na teatralnym YouTubie oraz na facebookowym profilu Teatru Modrzejewskiej oraz specjalnie utworzonym podczas zajęć profilu Edukacja Teatralna Modrzejewskiej online (linki do filmów będą dostępne w dniu emisji).

25 czerwca godz. 18.00 – „Czego o nas nie wiecie” – grupa GOGUSIE, opieka artystyczna: Mateusz Krzyk.
26 czerwca godz. 18.00 – „Halo, czy mnie słyszysz?”- Pogotowie Teatralne, opieka artystyczna: Katarzyna Kaźmierczak.
27 czerwca godz. 18.00 – „Komu? Co? Kwarantanna- etiudy”- Mały Goniec, opieka artystyczna: Joanna Gonschorek.
28 czerwca godz. 18.00- „Pamiętnik” - Szkoła Czarodziejów Wyobraźni, opieka artystyczna: Joanna Rostkowska i Tomasz Baran.

Wieloletnią regułą było, że wraz z zakończeniem sezonu rozpoczynała się rekrutacja chętnych do uczestniczenia w zajęciach KGT w kolejnym sezonie. Niejasna sytuacja i niepewne prognozy epidemiczne sprawiły, że tym razem będzie inaczej. Nabór na zajęcia edukacyjne w sezonie 2020/2021 - o ile będzie to możliwe - przeprowadzony zostanie dopiero pod koniec wakacji.

Grzegorz Żurawiński