W nowym sezonie artystycznym powstanie kilka produkcji Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu zrealizowanych w koprodukcji z innymi teatrami z Polski. Budynek opolskiego teatru jest w remoncie, który powinien zakończyć się jesienią. Nie znaczy to, że aktorzy nie przygotowują się do nowego sezonu. Od połowy czerwca razem z zespołem Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej w Legnicy uczestniczą w próbach. Relacja Mariusza Majerana.


- Będzie to klasyka - mówi Beata Marcinowicz z opolskiego teatru. - "Król Lear" Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz. To jest reżyserka, której w Opolu nie trzeba przedstawiać. Słynny Ślub, który zawsze się wszystkim bardzo podobał, na którym zawsze była pełna widownia. Teraz Anna Augustynowicz skręca w stronę Szekspira. Będzie kilka ciekawostek w tym przedstawieniu. A główną rolę, czyli Króla Leara, zagra Mirosław Zbrojewicz. I będzie to jedyny mężczyzna na scenie. Również na scenie w Legnicy zasiądą widzowie.

Opolski zespół aktorski reprezentować będą: Cecylia Caban, Weronika Krystek (gościnnie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Judyta Paradzińska i Beata Wnęk-Malec.

Premiera w Legnicy zaplanowana jest na 12 września, a w Opolu najprawdopodobniej w październiku.

(Mariusz Majeran, "Teatr Dramatyczny w Opolu współpracuje z teatrem w Legnicy", http://radio.opole.pl, 20.06.2020)