"Bookface. Księga twarzy pisarzy" wrocławskiego artysty, grafika i karykaturzysty wydana zostanie wkrótce w Polsce, a w przyszłym roku we Francji. 38 karykatur ważnych postaci światowej literatury i powiązanych z nimi notek, które są częścią tego wydawnictwa, tworzy jedną z wystaw tegorocznego Satyrykonu ulokowanych w teatralnym holu Starego Ratusza w Legnicy. Obostrzenia sanitarne sprawiły, że na razie ekspozycję oglądać można tylko wirtualnie.


Jest jak na Facebooku, a jednocześnie na opak. Dante Alighieri, którego karykatura otwiera ekspozycję przekonuje, że piekielne męki czyhają na każdego. Bosch natychmiast deklaruje, że mu je „pięknie odmaluje”, a Goethe obiecuje pracownikom naukowym kod rabatowy FAUST. I tak jest w każdym kolejnym przypadku z należnym gatunkowi stylu, jaki tworzą społecznościowe media i facebookowe komentarze. Jest też jak w tabloidzie z mieszanką faktów, anegdot, plotek czy innych njusów o gigantach literatury. Plątanina wątków, zabawne skojarzenia, inteligentne żonglowanie stylami, odniesienia do biografii wielkich pisarzy i treści ich utworów.

Są klasycy gatunków: Agatha Christie, Arthur Conan Doyle, Stephen King i Karol May. Są arcymistrzowie: William Shakespeare, Fiodor Dostojewski czy James Joyce. Jest zalewające się łzami brzydkie kaczątko pod stolikiem Hansa Christiana Andersena, kafkowskie insekty, rząd matrioszek u Tołstoja, śmierć jako gondolier u Thomasa Manna, proustowskie magdalenki obowiązkowo fotografowane „na fejsa” (wszak inaczej nie miałyby racji bytu) czy rzucik z petów na posadzce pod biurkiem Kurta Vonneguta. Są skandaliści: markiz de Sade i Allen Ginsberg.

- Pomyślałem sobie, jak wyglądałoby i jak komentowane byłoby życie tuzów światowej literatury i ich twórczość w epoce mediów społecznościowych. Zrobiłem tę wystawę także po to, by publicznie powiedzieć: odpierdolcie się od gejów i lesbijek - objaśnia Tomasz Broda wskazując, że wielu ze skarykaturowanych pisarek i pisarzy było osobami jawnie lub skrycie homoseksualnymi.

Wśród gigantów literatury na wystawie są tylko dwie polskie sylwetki, obie kobiece i z Noblem w tle: Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. A gdzie - proszę autora - Sienkiewicz i jego barwni bohaterowie "Trylogii", gdzie Reymont z Jagną, Boryną i "Chłopami", by nie wspominać o nieco elitarnym Miłoszu? - Sienkiewicz będzie w książce - zapewnił artysta.

W środę 17 czerwca autor wystawy nagrywał filmowy komentarz do ekspozycji. Wszystko razem będzie można obejrzeć już w sobotę na stronie legnickiego Satyrykonu. TUTAJ znajdziesz prace z wystawy i więcej o jej autorze.

"Bookface" na wystawie Tomasza Brody, ośmiokrotnego laureata Satyrykonu (w tym Grand Prix), człowieka, który potrafi zrobić Jarosława Kaczyńskiego z ręcznika i Donalda Trumpa z siatki na warzywa, wisieć będzie na teatralnych ścianach do końca wakacji.

Grzegorz Żurawiński