Dyrektorzy teatrów: Joanna Nawrocka (Teatr Ochoty w Warszawie), Jacek Głomb (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy) Maciej Nowak (Teatr Polski w Poznaniu) byli w środę 17 czerwca gośćmi Marty Perchuć- Burzyńskiej i jej programu "Kultura osobista" na antenie Radia TOK FM. Mówiono m.in. o lękach, jakie ujawniły się w teatrze czasu pandemii.


Jacek Głomb: - Najważniejszym elementem sytuacji jest widownia. Niestety, politycy swoimi publicznymi działaniami bardzo utrudniają nam sytuację związaną z powrotem widowni do teatru. Teatr jest przez nich w swoisty sposób stygmatyzowany. Pierwsi byliśmy zamknięci i ostatni otwierani, ale tak, że nie wiadomo o co chodzi. Dokumenty, wytyczne w sprawie otwarcia teatrów uważam za chybione, nieprecyzyjne. Bardziej mieszają nam w głowie, niż pomagają. W Legnicy przyspieszyliśmy przerwę sezonową i startujemy w połowie sierpnia spektaklami plenerowymi próbując rozpoznać chemię między widownią a teatrem. Mam taką nadzieję, że - pokazując w plenerze dziedzińca Zamku Piastowskiego w Legnicy dwa skrojone pod tą przestrzeń przedstawienia - publiczność przyjdzie chętniej, niż do teatralnej sali.

Co jeszcze mówili goście programu? Mówiono także o wolnej amerykance w sposobie wynagradzania artystów w teatrze, braku regulacji w tej mierze, które powodują wielkie i uznaniowe dysproporcje w tej dziedzinie. Całej audycji wysłuchasz TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński