Do słuchania "Kulturalnej Jedynki" w niedzielę 14 czerwca o godz. 22.05 zaprasza Joanna Sławińska. W programie m.in. o przyszłotygodniowym rozpoczęciu w Legnicy prób do "Króla Leara" Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz. Redaktor Dorota Kołodziejczyk nagrała rozmowy z reżyserką, a także z dyrektorami obu teatrów uczestniczących w tej koprodukcji: Norbertem Rakowskim i Jackiem Głombem.

Część instytucji kulturalnych m.in. teatry, muzea i kina powracają do działalności, planowana jest produkcja filmowa. W audycji "Kulturalna Jedynka" w niedzielę (14.06) m.in. o tym, że ze spektaklami w siedzibie przy zaostrzonym reżimie sanitarnym wracają m.in. Teatr Narodowy, Teatr Polonia i Teatr WARSawy. Niektóre teatry powracają też do prób premier, które zostały odwołane ze względu na zamknięcie teatrów. Tak jest m.in. w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, gdzie wznowiono próby do "Kariery Nikodema Dyzmy" w reżyserii Piotra Ratajczaka (premiera odbędzie się, w specjalnych warunkach sanitarnych).

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zamknął sezon i przygotowuje się do wcześniejszego otwarcia nowego sezonu z dostosowaniem propozycji repertuarowych do obecnej sytuacji. Sezon rozpocznie już 15 sierpnia, widowiskiem plenerowym "Człowiek na moście", które pokazane zostanie na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy.

Natomiast 15 czerwca rozpoczną się próby do planowanego od 2 lat wspólnego spektaklu Teatru w Legnicy i Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Mimo trudności oba teatry chcą wspólnie zrealizować „Króla Leara” Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka. Spektakl reżyseruje Anna Augustynowicz (jedna z najciekawszych reżyserek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), a w roli głównej gościnnie wystąpi Mirosław Zbrojewicz (aktor Teatru Polskiego w Warszawie). O przygotowaniach do koprodukcji opowiedzą dyrektorzy Jacek Głomb (reżyser) i Norbert Rakowski (Opole).

Cykliczny projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, SzekspirOn//line, ruszy 15 czerwca 2020 roku. Każda z odsłon będzie zaproszeniem do poszerzenia wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira za pośrednictwem różnorodnych narzędzi technologii informacyjnej, a zobaczymy m.in. "Hamleta", "Sen nocy letniej", "Makbeta", "Wesołe kumoszki z Windsoru" oraz "Burzę". Każdemu z tygodni poświęconych poszczególnym dramatom Szekspira towarzyszyć będą: wprowadzenie przybliżające historię powstania utworu, autorskie wariacje na temat prapremier danych tytułów, warsztaty artystyczne prowadzone przez profesjonalnych aktorów, edukatorów i pisarzy, multimedialny wykład o Szekspirze w popkulturze i języku młodzieżowym, dyskusje krytyków, a także czytania performatywne oraz krótkie fragmenty sztuk Szekspira czytane przez znanych aktorów.

20. Tydzień Kina Hiszpańskiego startuje 17 czerwca w pełnym wymiarze, po "odmrożeniu" w kinach Muranów i Luna. 16 nowych filmów, w tym najnowszy film Alejandra Amenabara, twórcy znakomitego filmu "W stronę morza" z Javierem Bardemem.

 "Trzy minuty o Teatrze Narodowym, który na dwóch scenach gra" - felieton Ewy Heine. Do słuchania "Kulturalnej Jedynki" w niedzielę (14.06) o godz. 22.05 zaprasza Joanna Sławińska.

(Joanna Sławińska, "Kultura powraca, niektóre placówki planują wznowienie działalności", https://www.polskieradio.pl, 12.06.2020)