Legnickie kobiece trio HuRaban właśnie pracuje nad swoim trzecim studyjnym albumem. Choć koncerty zostały odwołane z powodu epidemii, to zespół się nie poddaje i swoją aktywność przenosi do internetu, gdzie można znaleźć już dwa nowe autorskie utwory i świeży teledysk coveru "Dance me to the end of love" Leonarda Cohena. Pisze Dawid Stefanik.


Choć multiinstrumentalny HuRaban jest znany z folkowych motywów muzycznych zaczerpniętych z różnych stron świata, to jak zapowiadają artystki, nowy album może delikatnie zaskoczyć słuchaczy.

- Płyta zawierać będzie repertuar, który nieco odbiega od folkowej stylistyki, do której zespół przyzwyczaił słuchaczy. Ma być dedykowany ludziom, którym w obecnym czasie nie jest lekko. Piosenki będą wzruszać i wspierać. Część utworów przygotowanych na płytę to kompozycje własne. Reszta to covery piosenek, które wykonujemy często podczas swoich występów w autorskich aranżacjach. Jako, że nie możemy teraz koncertować, to premiery piosenek przenieśliśmy w internet. Dlatego zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych -  mówi Hania Włodarczyk z HuRabanu.

Prace nad albumem zaczęły się już w pierwszym kwartale tego roku, a cała płyta z 10 utworami ma być gotowa jeszcze w lipcu. Obecnie w sieci można zobaczyć już dwa nowe utwory promujące trzeci krążek kobiecej formacji. Pierwszy noszący tytuł "Reszta to tylko mgła" jest wynikiem współpracy z legnickim poetą Tadeuszem Stupnickim oraz  studentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Zuzanną Włodarczyk, która zagrała partie skrzypiec. Drugi zrodził się w duszach artystek z HuRabanu i zwie się  "Kobiety są złe". Na YouTube można znaleźć także teledysk coveru utworu "Dance me to the end of love" Leonarda Cohena w wykonaniu tria.

Przypomnijmy, że zespół w swoim artystycznym CV, obok licznych koncertów i nagród, ma także dwa krążki „Owcze Źródło” i „Czy to chrząszcz?”. Natomiast w ubiegłym roku wraz z Teatrem im. Modrzewskiej w Legnicy i poetką Anną Podczaszy stworzył muzyczny spektakl "Spójrz na nią".

Zespół finansuje nagrywanie płyty z datków pochodzących od fanów z Polski, Niemiec i Hiszpanii. - Nagrania są kompletne. Czujemy wspólnotę muzyczną z ludźmi z całej Europy, którzy nas wspierają, bo zależy im, żeby kolejna płyta HuRabanu ujrzała światło dzienne. Jednak większość pieniędzy, które pozwoliły nam sfinansować płytę otrzymaliśmy od Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. To ważne, że lokalne instytucje artystyczne w nas wierzą. Wciąż zbieramy na sfinalizowanie miksu i masteringu nagrań - informuje Hania Włodarczyk.

(Dawid Stefanik, "HuRaban w akcji. Kobiece trio z Legnicy nagrywa nową płytę!", https://tulegnica.pl, 9.06.2020)