Poświęcona teatrowi wtorkowa audycja wrocławskiego radia oraz Magdy Piekarskiej i Grzegorza Chojnowskiego 9 czerwca po godz. 16.40 zaprezentuje sylwetkę Grzegorza Grecasa, wychowanka legnickiego Klubu Gońca Teatralnego, dziś reżysera i założyciela Teatru Układ Formalny we Wrocławiu, który jest jednym z trojga finalistów Czytelni Modrzejewskiej.


Z zapowiedzi autorów programu:

godz. 16.40 Grzegorz Grecas - reżyser, dramaturg. Nowy stypendysta programu fundowanego przez prezydenta Wrocławia. W ramach sześciomiesięcznego okresu przygotuje spektakl "W dwóch językach polskich" - polskim i polskim, ale migowym. Został też laureatem (finalistą - @KT) Czytelni Modrzejewskiej, konkursu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.Po chwili dołączy do nas Jakub Tabisz. Obaj panowie tworzą "Dziennik czasów zarazy", serial przygotowywany przez zespół Teatru na Faktach (projekt Instytutu Grotowskiego). Jest już pięć odcinków do zobaczenia w Internecie. Szósty we wtorek o 19.

Grzegorz Grecas (1990) - wychowanek legnickiego Klubu Gońca Teatralnego, założyciel, reżyser i aktor Legnickiej Grupy Teatralnej Bohema (wystawiała m.in. na legnickiej Scenie na Piekarach), dziś reżyser i współzałożyciel Teatru Układ Formalny we Wrocławiu, kolektywu twórczego, który powstał w 2016 r. z inicjatywy studentów i absolwentów miejscowego Wydziału Lalkarskiego PWST oraz innych uczelni (także inni legniczanie: Maciej Rabski, Malwina Rusów).  

W latach 2013–2015 współpracował z Pawłem Passinim, pełniąc funkcję asystenta reżysera m.in. przy spektaklach „Morrison/Śmiercisyn”, „Dziady” czy „Dziady – Twierdza Brześć”. Dwukrotny laureat Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W 2019 roku zrealizował spektakl „Zaginiony świat” w Teatrze Maska w Rzeszowie. Jest też współtwórcą projektu „Migawki” (pomysł innej z legniczanek Małgorzaty Madi Rostkowskiej), w którym lokalne opowieści są opowiadane i inscenizowane w dwóch językach polskich – mówionym i Polskim Języku Migowym.

Z offowym wrocławskim Teatrem Układ Formalny współpracują (jako dramatopisarze, reżyserzy i aktorzy) m.in. artyści legnickiego Teatru Modrzejewskiej: Magda Drab, Paweł Palcat, Joanna Gonschorek. W 2016 roku, podczas 37. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, nurt Off wygrał spektakl „Matka Courage krzyczy” Pawła Palcata i Grzegorza Grecasa (także reżyser przedstawienia) zrealizowany z innymi legnickimi udziałowcami tego artystycznego przedsięwzięcia.

Grzegorz Żurawiński