Legnicki teatr ze spektaklami na żywo wraca dopiero w sierpniu. Jednak to wcale nie oznacza, że widzowie na spotkanie z teatrem muszą czekać. W czerwcu w sieci będzie można znów zobaczyć „Nowego Dekamerona”, w tym z napisami dla niesłyszących. Pisze Anna Gwóźdź.


Aktorzy legnickiego teatru są albo na urlopie, albo przygotowują się do nowego projektu. W połowie czerwca ruszają bowiem próby do „Króla Leara”. Tymczasem widzowie mają szanse zobaczyć nową sztukę legnickich artystów. „Nowy Dekameron” to spektakl inspirowany „Dekameronem” Giovanniego Boccacci. Składa się z 22 części, które od początku do końca powstały w domach aktorów w czasie kwarantanny. Ten spektakl to autorska realizacja aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

W czerwcu "Nowego Dekamerona" będzie można zobaczyć dwukrotnie z napisami dla osób niesłyszących (w czerwcu jeden raz - @KT). W środę 10 czerwca I cześć, w czwartek 11 czerwca II część oraz w sobotę 20 czerwca i w niedzielę 21 czerwca (w wersji podstawowej - @KT). W lipcu z kolei emisje spektaklu zaplanowano na środę 1 lipca i czwartek 2 lipca, również w wersji dla niesłyszących. Wszystkie emisje rozpoczną się o godzinie 20.00. Spektakle będzie można zobaczyć w zaciszu domowym online w czasie rzeczywistym na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Link będzie dostępny na Facebooku i na stronie internetowej Teatru Modrzejewskiej.

Przypomnijmy, „Nowy Dekameron” to pierwsza w Polsce premiera spektaklu online po ogłoszeniu pandemii. Jest realizacją zespołową. Ze słynnego „Dekameronu” – zbioru stu opowieści autorstwa Giovanniego Boccaccia – każdy z aktorów wybrał jedną lub dwie. Aktorzy wykorzystali przy tym najróżniejsze konwencje: teatr cieni, film animowany, teledysk czy lalkowy film niemy.

Warto zaznaczyć, że spektakl został przyjęty entuzjastycznie przez widzów, nie tylko w Legnicy, ale również w Polsce.

(Anna Gwóźdź, "„Nowy Dekameron” powraca w wersji dla niesłyszących", https://kulturalia.lca.pl, 7.06.2020)