Już od 16 czerwca Teatr Modrzejewskiej z zapałem wraca do normalności, bowiem rozpoczną się próby do nowego spektaklu tworzonego wraz z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Aktorzy legniccy i opolscy na deskach teatru przedstawią tragedię Szekspira „Król Lear”. Premiera planowana jest na 12 września 2020 roku. Na deskach legnickiego teatru pojawią się znani aktorzy. Pisze Klaudia Korfanty.


Tragedię Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka wyreżyseruje Anna Augustynowicz. Premiera planowana jest na 12 września, ale dyrektor Jacek Głomb przyznaje, że o wszystkim zdecyduje jednak sytuacja epidemiologiczna w kraju.

W obsadzie legnicko-opolskiego przedstawienia będą grały same kobiety. Z wyjątkiem Leara, ostatniego patriarchy, którego zagra gościnnie Mirosław Zbrojewicz, polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany przede wszystkim z roli w Chłopaki nie płaczą, lecz także wielu, wielu innych.

- Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność. Szekspir ostro przedstawia konflikty, które wynikają z przemocy mocno zakorzenionej w kulturze patriarchalnej - objaśnia reżyserka Anna Augustynowicz

"Król Lear" uważany jest za jeden z najtrudniejszych do interpretacji dramatów Szekspira. Króla Leara grali wielcy polskiej sceny, m.in.: Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jan Machulski, Jerzy Trela, Jan Frycz, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz.

Jacek Głomb, dyrektor teatru w Legnicy, mówi: - Jakieś 1,5 roku temu rozpoczęliśmy rozmowy o koprodukcji, propozycja przyszła z teatru w Opolu. W Legnicy już dawno chcieliśmy pracować z Anną Augustynowicz. Uważam jej teatr za jeden z najciekawszych w Polsce. Z tych trójstronnych rozmów wyłonił się najpierw Szekspir i „Król Lear”. Potem rozmawialiśmy o głównej postaci i padło na Mirosława Zbrojewicza, z którym reżyserka miała nie tak dawno bardzo dobre spotkanie w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego.

Oprócz roli tytułowej w obsadzie aktorki z Legnicy: Magda Biegańska, Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak, Zuza Motorniuk.

Opolską część obsady tworzą: Cecylia Jacewska-Caban, Weronika Krystek (AST w Krakowie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Joanna Osyda, Judyta Paradzińska, Beata Wnęk-Malec.

(Klaudia Korfanty, "Teatr Modrzejewskiej już niedługo rozpocznie próby do nowego spektaklu. Poznajcie obsadę!", https://legnica.naszemiasto.pl, 6.06.2020)