Holoubek, Englert, Machulski, Trela, Seweryn, Olbrychski, Zapasiewicz. Wielcy polskiej sceny, którzy grali króla Leara. Wkrótce do tego grona dołączy Mirosław Zbrojewicz, znany głównie z ról tzw. twardzieli. W Legnicy już niebawem ruszą próby do legnicko-opolskiej koprodukcji, jaką będzie "Król Lear" Szekspira, w reżyserii Anny Augustynowicz. Pisze Anna Gwóźdź.


W połowie czerwca w legnickim teatrze rozpoczną się próby do „Króla Leara”. W roli tytułowej gościnnie Mirosław Zbrojewicz, pamiętny "Grucha" z komedii "Chłopaki nie płaczą", "Śledź" z "E=mc²", a ostatnio listonosz-smolarz w horrorze "W lesie nikt nie zaśnie dziś". Spektakl powstanie we współpracy z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

"Król Lear" uważany jest za jeden z najtrudniejszych do interpretacji dramatów Szekspira, a królewska rola Leara uchodzi za "rolę ról". Tadeusz Łomnicki nazywał ją skałą bazaltu-czytamy na stronach Legnickiej Gazety Teatralnej.

Inscenizacja ma być pod wieloma względami wyjątkowa. To pierwsza realizacja, w której grać będą praktycznie same kobiety, aktorki obu teatrów, a jedynym mężczyzną, jakiego zobaczymy na deskach będzie Król Lear – w tej roli Mirosław Zbrojewicz.

Oprócz roli tytułowej w obsadzie znalazły się aktorki z Legnicy, to Magda Biegańska, Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak oraz Zuza Motorniuk. Opolską część obsady tworzą natomiast: Cecylia Jacewska-Caban, Weronika Krystek (AST w Krakowie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Joanna Osyda, Judyta Paradzińska, Beata Wnęk-Malec.

Premierę „Króla Leara” w Legnicy zaplanowano na 12 września.

(Anna Gwóźdź, "„Król Lear” na deskach legnickiego teatru", https://kulturalia.lca.pl, 5.06.2020)