Tegoroczny Satyrykon odbywa się w bardzo ograniczonej formule. Już wkrótce w teatralnym holu Starego Ratusza zawiśnie jednak wystawa jednego z laureatów i współpracowników tego wydarzenia wrocławskiego grafika Tomasza Brody. Wystawa „Bookface - księga twarzy pisarzy” czynna będzie przez całe wakacje (12 czerwca - 31 sierpnia). Na początek oglądać ją będzie można wyłącznie w sieci.

Jak poinformowała rzeczniczka teatru Mariola Hotiuk chociaż wystawa trafi na teatralne ściany to - do czasu zniesienia ograniczeń w dostępie do teatralnego budynku - będzie można ją oglądać w formie filmu (wraz z autorskim oprowadzaniem) na stronie Satyrykonu i Legnickiego Centrum Kultury.


"Ciotka Agata (Agatha Christie) częstuje wszystkich swoimi truciznami, ale ostatnio trochę narzeka, że przestają działać. Jakieś pomysły na zbrodnię doskonałą? Chwilę temu depeszowała, że wybiera się na wystawę w Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Właśnie wsiada do Orient Expressu. Ciekawe, ilu pasażerów przeżyje taką jazdę" - prowokuje autor.

„Bookface, czyli księga twarzy pisarzy” próbuje sprostać wyzwaniu: pisarska klasyka kontra internetowo-popkulturowa sieczka. Karykaturalna forma i żartobliwa narracja są ambalażem dla krótkiego, subiektywnego streszczenia wiedzy o światowej literaturze. Na wystawie znajdziemy portrety literackich znakomitości pokazanych z ich słabościami i fobiami. Bedą to wizerunki m.in.: Dantego Alighieri, Franza Kafki, Hansa Christiana Andersena, Gertrudy Stein,Tomasza Manna, Fernanda Pesso, Jeana-Paula Sartre'a, Marcela Prousta, Fryderyka Schillera i Szczepana Twardocha.

"Nie pchać się! Nie wszyscy naraz! Ustawcie się jakoś i pamiętajcie o tych cholernych odstępach! Andersen, nie histeryzuj! Balzac, wciągnij brzuch, a ty, Vonnegut, zrób wreszcie coś z tą fryzurą. Jedziecie w końcu na wystawę! Będziecie wisieć, i to nie byle gdzie, bo w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy i promować książkę (wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwo Format) o tym, jak się pchacie na ścianki".

Grzegorz Żurawiński