Komisja Artystyczna 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej po obejrzeniu 94 realizacji polskiego dramatu współczesnego, wybrała do finału Konkursu 11 przedstawień - to one powalczą jesienią o nagrodę główną i nagrody indywidualne.


Inscenizacje zgłoszone i przyjęte do Konkursu, których Komisja nie zdołała obejrzeć przed 11 marca 2020, albo ich premiera nie mogła się odbyć z powodu pandemii, będą miały prawo zgłoszenia się do następnej, 27 edycji Konkursu bez konieczności weryfikacji merytorycznej.

Jest 19 takich realizacji, a wśród nich inspirowane reporterską książką Anny Bikont „My z Jedwabnego” legnickie  "J_d_ _ _ _e. Zapominanie" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego (premiera 25 maja 2019 roku na Scenie na Nowym Świecie). Z powodu zarazy sztuki tej nie udało się wznowić wiosną br. W kwietniu miała mieć osiem wystawień, w tym pięć wieczornych (18,19,24,25 i 26 kwietnia).

Komisja wskazała także 48 spektakli, które otrzymają prawo do refundacji kosztów produkcji. Jest wśród nich „Cicho / Тихо” legnickiej aktorki, dramatopisarki i reżyserki Magdaleny Drab, wspólna produkcja Teatru Układ Formalny i Wrocławskiego Teatru Współczesnego, wyreżyserowana przez Katarzynę Dudzic-Grabińską.

Grzegorz Żurawiński