Reżyser i dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb będzie we wtorek 2 czerwca zdalnym gościem Radia Wrocław Kultura i popołudniowej audycji poświęconej dolnośląskim scenom, którą poprowadzą Magda Piekarska i Grzegorz Chojnowski. Początek tej części programu o godz. 18.15.


Z zapowiedzi prowadzących audycję: 18:15 Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, dziś przede wszystkim w roli reżysera spektakli według prozy swego zmarłego w piątek przyjaciela Jerzego Pilcha.

Legnicki reżyser ma w swoim dorobku przeniesienie na scenę trzech powieści Jerzego Pilcha ("Tysiąc spokojnych miast", "Marsz Polonia" oraz "Wiele demonów") w adaptacjach Roberta Urbańskiego i Katarzyny Knychalskiej. Powstało z tego pięć spektakli, głównie poza macierzystą sceną w teatrach w Zielonej Górze, Łodzi, Batumi i Katowicach.

Największym sukcesem było "Zabijanie Gomułki", czyli adaptacja "Tysiąca spokojnych miast" w dwóch realizacjach: dla Teatru Lubuskiego (2007) oraz Teatru Modrzejewskiej (2013) i w obu przypadkach z wybitną rolą Zbigniewa Walerysia, jako dobiegającego kresu życia fantasty, gaduły, miłośnika ziołowych nalewek i autora planu groteskowego zamachu.

Ostatnią z realizacji wyreżyserowanych przez Jacka Głomba wg prozy Pilcha było ubiegłoroczne "Wiele demonów" na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

Po raz drugi w ostatnich dniach legnicki twórca będzie wspominał swoje związki ze zmarłym pisarzem na radiowej antenie. W niedzielny wieczór 31 maja mówił o tym w Magazynie Bardzo Kulturalnym Trójki w rozmowie z Barbarą Marcinik.

Audycji Radia Wrocław Kultura można wysłuchać w Internecie: www.radiowroclawkultura.pl

Grzegorz Żurawiński