Tomasz Cymerman, Grzegorz Grecas i Agnieszka Nasierowska to finaliści konkursu dla młodych reżyserów. Legnicki Teatr Modrzejewskiej ogłosił go w marcu br., aby wesprzeć artystów, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii. Nagrodą dla laureata będzie możliwość wyreżyserowania spektaklu w legnickim teatrze.


W pierwszej fazie konkursu, który nawiązywał do zrealizowanej w latach 2012-13 Czytelni Kontrrewolucyjnej, komisja artystyczna w składzie: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański i Jacek Głomb po zapoznaniu się z 36 eksplikacjami reżyserskimi wybrała do półfinału sześć propozycji, które zostały nagrodzone wyróżnieniami w wysokości po 3 tys. zł brutto.

Zakończony 31 maja drugi etap  konkursu polegał na przygotowaniu przez zakwalifikowaną szóstkę eksplikacji jednego z klasycznych tekstów dramatycznych zaproponowanych przez teatr. Po ich ocenie wybrano trójkę finalistów Czytelni Modrzejewskiej w kwarantannie. Są to (w kolejności alfabetycznej): Tomasz Cymerman - „Mewa” Antoniego Czechowa, Grzegorz Grecas - „Trojanki” Eurypidesa oraz Agnieszka Nasierowska - „Dobry człowiek z Seczuanu” Bertolta Brechta.

Finaliści  zostaną zaproszeni do Legnicy, aby z zespołem Teatru Modrzejewskiej przygotować publiczne aktorskie czytanie (ok. 45 min.)  tekstu zaproponowanego w pierwszym lub drugim etapie konkursu. Będzie ono zaprezentowane publiczności podczas finałowego weekendu w grudniu 2020 r. Wtedy też zostanie wyłoniony ostateczny zwycięzca konkursu.

Nagrodą dla zwycięzcy Czytelni Modrzejewskiej będzie możliwość wyreżyserowania spektaklu w legnickim teatrze.

Grzegorz Żurawiński