Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy 4,5 mln zł na renowację zabytków. O dofinansowanie w wysokości 34 mln zł starały się w sumie 302 obiekty. W ramach dofinansowania 100 tys. zł otrzyma legnicki teatr na remont dachu. Relacja Malwiny Gadawy.


Michał Bobowiec, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę tłumaczy, że ostatecznie pieniądze zostaną przeznaczone na 140 zadań w naszym regionie: - W dobie koronawirusa, w dobie jednak ograniczonego funkcjonowania gospodarki, co przekłada się również na budżet naszego województwa ważne podkreślenie jest, że zachowujemy taką kwotę i nie zmniejszamy jej specjalnie. Wiele zabytków w tym także zabytków sakralnych skorzysta ze wsparcia Urzędu Marszałkowskiego.

Radny Koalicji Obywatelskiej Marcin Zawiła uważa, że kwota dofinansowania powinna być jednak większa: - Myślę, że można było, myśląc o zabytkach poszukać pieniędzy np. w pół milionie złotych, które pan marszałek przeznaczył na budowę nowego wejścia z boku do części urzędu.

W ramach dofinansowania 100 tys. zł trafi do uzdrowiska "Szczawno-Jedlina" na remont elewacji. Tyle samo pieniędzy otrzyma też Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy na remont dachu. 60 tys. zł zostanie przeznaczonych na konserwacje zabytkowych elementów Kościoła Pokoju w Świdnicy. Dotacja w wysokości 80 tys. zł zostanie także przeznaczona na zabezpieczenie przed dalszą degradacją muru szyjowego Twierdzy Srebrna Góra.

Pełna relacja z wypowiedziami Michała Bobowca i Marcina Zawiły jest TUTAJ!

(Malwina Gadawa, "Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy 4,5 mln zł na renowację zabytków", https://www.radiowroclaw.pl, 28.05.2020)