Po sukcesie pierwszej w Polsce premiery online ogłoszonej już w stanie pandemii, legnicki teatr nie zwalnia i już szykuje się do kolejnych działań, chociaż nie zrealizuje ich w najbliższym możliwym terminie. Dostosowując się do wciąż trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, na początek teatr proponuje widzom spektakl plenerowy. Pisze Klaudia Korfanty.


„Nowy Dekameron”, unikatowa na skalę europejską premiera, okazała się sukcesem branżowym oraz frekwencyjnym. Premiera miała miejsce w sieci 9 i 10 maja 2020 r., następnie emisja została dwukrotnie (jednokrotnie 20 i 21 maja, kolejne emisje 30 i 31 maja - @KT) powtórzona. Natomiast 10 i 11 czerwca spektakl zostanie wyemitowany z polskimi napisami dla niesłyszących.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, dzień po ogłoszeniu przez rząd wiadomości o ponownym otwarciu teatrów, dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb opowiedział o planach na najbliższe miesiące. Zwyczajowa przerwa sezonowa, trwająca podczas miesięcy wakacyjnych lipca i sierpnia, zostanie przyspieszona. Teatr Modrzejewskiej nie wraca do pełnej działalności od 6 czerwca. W związku z wciąż niełatwymi warunkami zarówno dla aktorów i twórców, jak i samych widzów - dopuszczalna ilość widzów zajmująca 50% miejsc oraz obowiązek noszenia maseczek w teatrze - teatr zdecydował się na przerwę sezonową w czerwcu i lipcu. Przyspieszenie przerwy sezonowej oznacza jednocześnie przyspieszenie otwarcia nowego sezonu!

Jacek Głomb: - W tym roku inaczej niż dotychczas, ponieważ już w sierpniu, zainaugurujemy sezon 2020/2021.

15 sierpnia o godzinie 20:30 Teatr Modrzejewskiej przedstawi spektakl plenerowy „Człowiek na moście” na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Premiera tego spektaklu miała miejsce 23 maja 2014 r. również na dziedzińcu zamku, w ramach Turnieju Chórów Legnica Cantat (gwałtowna burza uniemożliwiła premierę, która ostatecznie odbyła się w czerwcu - @KT).

Jacek Głomb: - W najbliższym czasie planujemy także aktywizację przestrzeni niezwykle ważnej dla naszej społeczności teatralnej - Sceny na Piekarach.

W planach jest przeniesienie części działań teatru, np. prób lub zajęć Klubu Gońca Teatralnego do obiektu przy ul. Izerskiej.

Mimo przerwy sezonowej część z aktorów już od 16 czerwca z zapałem wraca do normalności, bowiem rozpoczną się próby do nowego spektaklu tworzonego wraz z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Aktorzy legniccy i opolscy na deskach teatru przedstawiają tragedię Szekspira „Król Lear”. Premiera planowana jest na 12 września 2020 roku.

Jacek Głomb: - Nasze plany są wstępne, ponieważ mamy na uwadze wciąż niepewną sytuację i zagrożenie tzw. drugą falą zachorowań na jesień.

Jak wygląda sytuacja finansowa teatru w Legnicy? Straty szacowane przez dyrektora Jacka Głomba wynoszą 250 tysięcy złotych. Jednak wartość grantów, które teatr dostał lub ma dostać w najbliższym czasie, zdecydowanie je przekracza. Teatr otrzyma 749 tysięcy złotych na siedem różnych projektów.

Podczas konferencji padło pytanie o spektakl „Kaukaskie kredowe koło”, do którego próby zostały przerwane przez pandemię koronawirusa. Wstępne plany są piękne: premiera przedstawienia w noc sylwestrową połączona z balem gruzińskim... Jednak plany pozostają planami, najbliższe miesiące z pewnością zweryfikują ich realność.

(Klaudia Korfanty, "Czy legnicki teatr będzie otwarty dla widzów od 6 czerwca? Poznajcie plany Teatru Modrzejewskiej!", https://legnica.naszemiasto.pl, 28.05.2020)