Choć legniczanką jest zaledwie od sześciu lat to przebojem weszła do kręgu osób zasłużonych dla miasta, a zwłaszcza dla jego teatru i kultury. Trzydziestoletnia aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab znalazła się wśród 22 osób rekomendowanych do tegorocznego wyróżnienia odznaką "Zasłużony dla Legnicy”. Rekomendacja komisji Kapituły i Statutu Rady Miasta już jest. Uchwała radnych podjęta zostanie w poniedziałek 25 maja.


Jak poinformował na swoim profilu FB radny Maciej Kupaj dziś (w czwartek 21 maja) zakończyła obrady komisja Kapituły i Statutu RM. W efekcie udzieliła jednogłośnie pozytywnej rekomendacji dla ks. Jana Mateusza Gacka na Honorowego Obywatela Legnicy. Rekomendacji do Nagrody Miasta Legnicy udzieliła Stowarzyszeniu Klub Kibiców Niepełnosprawnych oraz dla legnickiego Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna".

Komisja zarekomendowała pozytywnie także wszystkie 22 kandydatury do odznaki „Zasłużony dla Legnicy. To: Jerzy Adamczyk, Danuta Badoń-Lehr, Bogusława Bobińska, Władysława Cichocka, Helena Dąbrowska, Bogusław Dolata, Magdalena Drab, Danuta Dychtanowska, Zdzisław Grosicki, Łukasz Gudanowicz, Andrzej Kaczkowski, Tadeusz Kisiel, Jan Lipiec, Ewa Lobert-Supernat, Józef Matuszewski, Tadeusz Szulc, Stanisława Szura, Stowarzyszenie Duszpasterstwo Ludzi Pracy'90., zawodowa rodzina zastępcza Magdalena i Jarosław Grońscy, zawodowa rodzina zastępcza Małgorzata i Jarosław Pązik, Zespół Pieśni i Tańca "Legnica", Związek Inwalidów Wojennych RP.

Głosowanie w sprawie nagród i wyróżnień odbędzie się na sesji, której daty jeszcze nie wyznaczono. Jak poinformował rzecznik prezydenta Legnicy Arkadiusz Rodak chodzi o to, by taka sesja miała uroczysty charakter i odbyła się z udziałem zainteresowanych. A na to, w tej chwili, nie ma jeszcze warunków.

Magdalena Drab (1990), absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, współzałożycielka łódzkiego offowego Teatru Zamiast, do legnickiego zespołu Teatru Modrzejewskiej dołączyła w styczniu 2014 roku. Jako aktorka, dramatopisarka i reżyserka ma na swoim koncie wiele realizacji, sukcesów, nagród i wyróżnień. Najważniejsze to: Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna (2017) za sztukę "Słabi”. Ilustrowany banał teatralny", Grand Prix The Best OFF dla najlepszego spektaklu offowego w Polsce za autorsko wykonywany monodram "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" (2018), Złota Maska łódzkich krytyków teatralnych (2018), nagroda „Warto” Gazety Wyborczej Wrocław (2019), nominacja do Paszportu Polityki (2019). W marcu br. Magda Drab została laureatką pierwszej edycji Wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG 2020. Legniczanie znają z desek teatralnych Modrzejewskiej jej sztuki "Dzielni chłopcy" oraz "Wyzwolenia".

Grzegorz Żurawiński