Legnicki teatr po raz szósty bierze udział w Dniu Teatru Publicznego w Polsce. Tegoroczne obchody mają odmienny charakter. Akcja została przeniesiona w całości do Internetu. Nie będzie "groszowych spektakli" na żywo, ale będą inne wydarzenia przypominające widzom o tym święcie. W sobotę 23 maja będzie można obejrzeć w sieci telewizyjną realizację z 2005 roku legnickiego spektaklu "Wschody i Zachody Miasta" oraz filmowy dokument-wspomnienie o tym przedstawieniu w obu jego wersjach: scenicznej i sfilmowanej.


- W tej chwili w teatrze trwają przygotowania do nakręcenia filmowych wspomnień uczestników obu tych realizacji. Podobnie jak miało to miejsce w wersji telewizyjnej miejscem zdjęć będzie wiele bardzo różnych, często niedostępnych publiczności, miejsc w teatrze. Dokument "Wokół Wschodów i Zachodów Miasta" wyemitowany zostanie na teatralnych profilach serwisu YouTube i Facebooku legnickiego teatru w sobotę 23 maja o godz. 18.00. Tego samego dnia około południa spektakl wyemitowany zostanie jako Premiera Dnia na portalu teatralny.pl - poinformował we wtorek 19 maja w przedpołudniowej transmisji na żywo z legnickiego teatru jego dyrektor i reżyser obu wersji "Wschodów..." Jacek Głomb.

We wspomnieniowym dokumencie zobaczymy i posłuchamy opowieści aktorów: Anity Poddębniak, Katarzyny Dworak, Małgorzaty Urbańskiej, Bogdana Grzeszczaka, Pawła Wolaka oraz twórców: Roberta Urbańskiego (autora sztuki), Małgorzaty Bulandy (scenografki) i Jacka Głomba (reżysera). W filmie autorstwa Karola Budrewicza wykorzystane zostaną także fragmenty zapisu obu wersji spektaklu, dokumentalne fotografie oraz muzyka Pawła Moszumańskiego.

Więcej o "Wschodach i Zachodach Miasta", które zostaną wyemitowane w sobotę 23 maja jest TUTAJ!

Rzeczniczka legnickiego teatru Mariola Hotiuk przypomniała o poprzednich edycjach Dnia Teatru Publicznego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy:
* 2019 - autorski recital „Ta piosenka brzmi znajomo” w wykonaniu śpiewającej aktorki Zuzy Motorniuk z zespołem - bilety w cenie 350 groszy
* 2018 - spektakl „Ożenek” Mikołaja Gogola wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka z biletem za 300 groszy
* 2017 - spektakl "Krzywicka/Krew" Julii Holewińskiej w reżyserii Aliny Moś-Kerger i bilet za 500 groszy
* 2016 - spektakl "Car Samozwaniec czyli polskie na Moskwie gody" Adolfa Nowaczyńskiego w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba z biletem za 400 groszy
* 2015 - widowisko plenerowe "Człowiek na moście" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba i bilet za 250 groszy.

Jacek Głomb zaprosił także do oglądania w sieci pierwszej popremierowej emisji "Nowego Dekameronu" online w dwóch częściach. Będzie to możliwe tylko w czasie rzeczywistym w środę 20 oraz w czwartek 21 maja o godz. 20.00.

Grzegorz Żurawiński