Legnickie instytucje Muzeum Miedzi oraz Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zostały beneficjentami ministerialnego konkursu „Kultura w sieci”. Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło i ogłosiło wyniki tego programu dotacyjnego, finansowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 60 mln zł. Wyłoniono 1182 projekty w całym kraju. Na miejskim portalu Legnicy pisze Zygmunt Mułek.


Muzeum Miedzi otrzyma wsparcie w wysokości 10 tys. zł. na realizację wirtualnych legnickich spacerów historycznych.

- W ramach tego projektu zrealizujemy pięć filmów, które zaprezentujemy w sieci – mówi Marcin Makuch, dyrektor muzeum. – Każdy będzie nawiązywał do naszego ubiegłorocznego przeboju, legnickich spacerów historycznych.

W pierwszym z tych filmów – wędrówce po Lasku Złotoryjskim w rolę przewodnika wcieli się Marcin Makuch. O kolejnych produkcjach i terminach ich prezentacji w sieci będziemy informowali.

Zanim to nastąpi zapraszamy na ubiegłoroczne spacery, które zostały utrwalone na zdjęciach i możemy je obejrzeć na stronach Muzeum Miedzi (http://muzeum-miedzi.art.pl/).

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej wywalczył grant w wysokości 94 tys. zł za realizacje „Nowego Dekamerona” w wersji online. Premiera tego spektaklu odbyła się 9 i 10 maja. W tym miesiącu będziemy mogli go obejrzeć 20 i 21 oraz 30 i 31 maja o godz.20.00 na teatralnym kanale YouTube oraz Facebook.

„Nowy Dekameron” to pierwsza w Polsce premiera spektaklu online, przygotowana już po ogłoszeniu pandemii. Jest realizacją zespołową. Inspiracją dla niej stały się nowele i pieśni wybrane z „Dekameronu” – słynnego zbioru stu opowieści Giovanniego Boccaccia. Każda z nich została opracowana na nowo według autorskiej koncepcji aktora, który ją sfilmował i często też montował, wykorzystując rozmaite środki artystyczne. Ta różnorodność, to dowód zarówno twórczej siły zespołu legnickiego teatru, jak i bogactwa wyobraźni Boccaccia – wirtuoza stylu, mistrza w konstruowaniu malowniczych postaci i humorystycznych wypadków.

(Zygmunt Mułek,"Muzeum i teatr zdobyły pieniądze na "Kulturę w sieci"" https://portal.legnica.eu, 18.05.2020)