13 maja w popołudniowym programie "Wybieram Dwójkę" gośćmi Moniki Pilch były: teatralna pedagog Joanna Rostkowska oraz legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab. Tematem rozmowy były przeniesione do sieci zajęcia z edukacji teatralnej prowadzone przez legnicki Teatr Modrzejewskiej.


Okazało się, że do sieci trafiły nie tylko spektakle legnickiego zespołu artystycznego, ale także programy edukacyjne. Takie jak: konsultacje recytatorskie, lekcje teatralne, wykłady i konkursy.

Joanna Rostkowska: - Polega to m.in. na umieszczaniu w sieci naszych pozycji archiwalnych. To wykłady prowadzone u nas w przeszłości przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. Mamy także nowości, które lokujemy dwa razy w tygodniu. To konsultacje recytatorskie i teatralne prowadzone przez aktorkę Anitę Poddębniak oraz aktorskie lekcje online, które prowadzi Magda Drab.

Magdalena Drab: - Szukam takich tematów i ich rozwinięć, które wydają się przydatne dla amatorów, recytatorów, pasjonatów teatru. To dobre na początek, bo nie zniechęca. Staram się, by było to proste, ale jednocześnie, aby inspirowało do poszukiwania nowych lektur, nowych osobowości. Dlaczego? Rzemiosło jest niezwykle ważne, jest podstawą zawodu aktora. Wyobraźnia, talent, czy artystyczny aspekt działalności aktora, to twórcza część tego zawodu. Ćwiczenia są jednak bardzo ważne. Sztuka aktorska, jak każda inna, nie jest jakąś tajemnicą, ale sumą umiejętności. Sednem tej pracy jest wyobraźnia, emocje i panowanie nad nimi, prawda i pokora. Aktorstwo to bardzo humanistyczny zawód, który uczy także etyki.

Joanna Rostkowska: - W sieci naszą ofertę edukacyjną możemy zaproponować większej liczbie osób. Mamy dużo wyświetleń. Jest to wygodne dla uczestników zajęć, bo dostępne w dowolnie wybranym czasie. Myślę, że pozostaniemy w sieci nawet po epidemii, także jako forum do dyskusji o naszej ofercie edukacyjnej.

Nagrania rozmowy (podcast) "Propozycje Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy" można wysłuchać TUTAJ! w dziale "Pozostałe tematy" (trzeba włączyć player).

wysłuchał, zapisał i zredagował: Grzegorz Żurawiński