Jest drugi odcinek “Czarnych Pól” – realizowanego za pieniądze z crowdfundingu serialu kryminalnego Przemysława Wojcieszka z legnicką obsadą aktoską. Premierowy pokaz “Patriarchy” odbędzie się 24 maja w ramach Long Story Short Film Festiwal. Film, jak resztę festiwalowych projekcji, będzie można obejrzeć bezpłatnie online. Pisze Piotr Kanikowski.


“Czarne Pola” to serial kryminalny o współczesnej Polsce, w którym główne role grają aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy: Paweł Palcat, Albert Pyśk, Mateusz Krzyk.  Jego akcja dzieje się w prowincjonalnym miasteczku znajdującym się pod wpływem przedsiębiorczego księdza proboszcza oraz potężnego kombinatu energetycznego. Policjanci znajdują na brzegu jeziora zwłoki lokalnego prawnika z dziurą po kuli w plecach. Rusza mroczne, dziwne, jakby nieoficjalne śledztwo.

Rok temu swoją premierę w internecie miał pilotujący “Czarne Pola” odcinek pod tytułem “Zdrowaś Mario”. Mnie mocno rozczarował, ale zebrał też lepsze recenzje. Pierwsze śliwki robczywki, więc ciekaw jestem tych późniejszych – może mi, mimo wszystko, zasmakują. Do Palcata, Pyśka i Krzyka w obsadzie drugiego odcinka (“Patriarcha”) dołączą kolejni aktorzy, związani obecnie (Aleksandra Listwan) lub w przeszłości (Wiesław Cichy) z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Realizacja “Patriarchy” nie poszła tak gładko jak pierwszego odcinka, ale udało się skończyć zdjęcia, zmontować całość, udźwiękowić i przygotować do premiery (*).

“Patriarchę” będzie można obejrzeć 24 maja online w ramach organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe Long Story Short Film Festiwal. Będzie to jeden z 92 filmów, które zostaną na nim zaprezentowane (76 filmów bierze udział w konkursie, 16 to propozycje pozakonkursowe). Pokazy ruszają już 17 maja. Festiwal potrwa do 24 maja,

Long Story Short Film Festival” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online. Więcej informacji: https://shortfestival.pl

(Piotr Kanikowski, "Wracają “Czarne Pola”. Specjalny pokaz 2. odcinka", https://24legnica.pl, 14.05.2020)

(*) @KT: "Udało się to dzięki pomocy wrocławskiego DCFu. Najpierw wydałem Wasze pieniądze, potem swoje i tym razem nie wystarczyło. DCF udzielił nam na szczęście pewnej korona-pomocy i oto jesteśmy. I jest, moim zdaniem, lepiej niż za pierwszym razem!' - napisał Przemysław Wojcieszek w liście do darczyńców tej produkcji.