Teatry już nie tylko pokazują nam w internecie swoje stare, zarejestrowane wcześniej spektakle. Teraz idą o krok dalej i przygotowują premiery nowych przedstawień online. Pierwsza taka premiera online odbyła się w zeszły weekend na profilu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Magdalena Dubrowska.

Od samego początku pandemii większość teatrów stara się działać w sieci. Od ponad dwóch miesięcy prawie każdego dnia możemy oglądać w internecie spektakle, często teatralne hity albo przedstawienia archiwalne. Ale niektórym twórcom to nie wystarcza i przygotowują zupełnie nowe spektakle online, których premiery odbywają się na żywo w sieci.

Dekameron z Legnicy

Pierwsza taka premiera online odbyła się w zeszły weekend na profilu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. To przedstawienie „Nowy Dekameron” wg nowel Giovanniego Boccaccia, które powstawało przez ostatnie dwa miesiące wyłącznie online w domach aktorów. Opowieść o młodych ludziach, którzy uciekli na wieś z ogarniętej zarazą Florencji, składa się z 22 części - samodzielnych, autorskich realizacji aktorek i aktorów, którzy stali się też montażystami, scenografami i autorami muzyki.

- Postanowiliśmy to zrobić, aby udowodnić, że w tym czasie nie trzeba wyłącznie marudzić, narzekać i sięgać do archiwów. Chcieliśmy pokazać aktywność twórczą zespołu - mówił „Gazecie” Jacek Głomb, dyrektor teatru, który wyreżyserował spektakl. Najbliższe spektakle „Nowego Dekamerona” online odbędą się w środę i czwartek, 20 i 21.05.2020, o godz. 20 na kanale YouTube legnickiego teatru.

W ślady twórców z Legnicy idą też dwa teatry z Warszawy, które w najbliższy weekend zagrają premiery online. TR Warszawa pokaże spektakl „R.I.P Kore”, a Teatr Powszechny „Tragedię Króla Ryszarda III”.

Narcyz na Instagramie, Adonis na Tinderze

W sobotę, 16.05.2020, o godz. 20 odbędzie się też internetowa premiera na profilu teatru TR Warszawa. Zobaczymy wydarzenie „R.I.P. Kore”, które jest częścią większego projektu. Jego zwieńczeniem ma być przedstawienie teatralne, którego premiera zaplanowana jest na jesień. Ten projekt to coś, czego jeszcze w teatrze nie było. Rozpoczął się już kilka tygodni temu. W social mediach: na Facebooku, Instagramie, YouTubie, Tinderze, TikToku itp., pojawiły się profile kilkunastu tajemniczych osób. To m.in. @narkissos_the_boy, @korexanax01, @Echo Oreada, @Epione Med czy @Hades Aides-Pluto. Za tymi postaciami kryją się aktorzy i aktorki: Mateusz Górski, Martyna Byczkowska, Monika Frajczyk, Natalia Kalita i Marcin Czarnik, którzy jako wspomniane postaci prowadzą wzmożoną aktywność internetową: zamieszczają posty, spotykają się na streamach online, trollują się nawzajem. Wprawne oko zauważy w dziwnych pseudonimach bohaterów nawiązania do mitologii greckiej: do Narcyza, Kory, Echo czy Hadesa.

- Zastanawiamy się, co to jest mit i jak możemy go dziś rozumieć. Źródła mitów, ich pierwotne znaczenia, są cały czas aktualne - mówi reżyserka projektu Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR, która przygotowuje spektakl z zespołem TR Warszawa. Będzie on oparty na micie o Demeter i Korze, a sobotnie wydarzenie to podsumowanie działalności postaci w mediach społecznościowych.

- Stworzyliśmy Wirtualny Olimp. Dołączyły do nas różne osoby, m.in. studenci i studentki szkół teatralnych oraz uczestnicy i uczestniczki warsztatów teatralnych w TR Warszawa, które też chciały stworzyć wirtualną, mitologiczną postać i zagrać w tę grę, w to zawirusowywanie sieci. Wpadliśmy na pomysł, żeby w sobotę zrobić agon na Wirtualnym Olimpie na platformie Zoom, podczas którego bogowie i herosi zdecydują, czy Kore może zostać zabrana przez Hadesa - opowiada Katarzyna Minkowska. I zachęca widzów, aby podjęli grę z twórcami i odszukali bogów na różnych wirtualnych platformach społecznościowych. - Warto to zrobić, bo to uzupełnia historię, mówi coś nowego. Możemy śledzić reakcje, komentarze i stalkować postaci w ten sam sposób, w jaki traktujemy znajomych i nieznajomych w sieci. Kiedy kogoś poznajemy, wpisujemy jego dane w wyszukiwarkę internetową. W niektórych mediach, np. na Instagramie, Tinderze, te nasze postaci są traktowane jak realne byty. Kore dostała już na Instagramie kilka propozycji pracy, a Adonis na Tinderze buduje swój fanbase.
Ryszarda III” na Zoomie

Na teatralną premierę online zaprasza też warszawski Teatr Powszechny, który ma już na koncie eksperymenty z teatrem na żywo w internecie. W zeszłym tygodniu na ich profilu odbył się spektakl „Boska komedia wersja 2.2” przygotowany przez Dream Adoption Society - grupę artystyczną założoną przez reżysera Krzysztofa Garbaczewskiego i wykorzystującą w swojej pracy nowe technologie, takie jak VR (wirtualna rzeczywistość) czy AI (sztuczna inteligencja).

Z kolei w najbliższą sobotę o godz. 17. na stronie internetowej i facebookowym profilu Teatru Powszechnego zobaczymy nowy spektakl pt. „Tragedia Króla Ryszarda III” w reżyserii Grzegorza Falkowskiego inspirowany motywami z „Ryszarda III” Williama Shakespeare’a i obrazami natury. Próby do spektaklu odbywały się w internecie, a to, co powstało, to połączenie nagrań online za pośrednictwem komunikatorów internetowych i teatru internetowego.

Historie opisane przez Shakespeare’a, rozgrywane w czterech ścianach intrygi przenikają się w spektaklu z porami roku i związanymi z nimi obrzędami. Występują: Karolina Adamczyk, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Grzegorz Falkowski, Anna Ilczuk, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Karina Seweryn, Oskar Stoczyński, Julia Wyszyńska oraz pies Wiesia. Przedstawienie w formie wideo będzie dostępne przez cały tydzień, od 16 maja do 23 maja do godz. 10.

Spektakle, które zobaczymy w sieci w tym tygodniu:

"Namiętna kobieta" we Współczesnym. Sobota, 16.05.2020, godz. 17. Teatr Współczesny w Warszawie pokaże swój archiwalny spektakl „Namiętna kobieta” w reżyserii Macieja Englerta. W rolach głównych Marta Lipińska i Piotr Adamczyk. Transmisja odbędzie się na stronie internetowej teatru.

"Trzy siostry" w Dramatycznym. Sobota, 16.05.2020, godz. 19. Pokaz „Trzech sióstr” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej odbędzie się na kanale YouTube teatru. Występują m.in. Maciej Wyczański, Anna Gajewska, Anna Szymańczyk i Adam Ferency.

"Rigoletto" w Operze Narodowej. Sobota, 16.05.2020, godz. 19. Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza na pokaz „Rigoletta” Giuseppe Verdiego, klasyki światowej opery w reżyserii Gilberta Deflo z udziałem m.in. Ho-Yoon Chunga, Jorge’a Lagunesa i Aleksandry Kubas-Kruk. Transmisja odbędzie się na platformie VOD.
"Trash Story" w Zielonej Górze

Sobota i niedziela, 16 i 17.05.2020, godz. 18. Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprezentuje „Trash Story” Magdy Fertacz w reżyserii Marcina Libera. To przedstawienie o pamięci, utracie, braku i wspólnej niemożliwości powrotu do tego, co minęło.

"Samotny Zachód" w Teatrze im. Horzycy. Niedziela, 17.05.2020, godz. 19. Teatr im. Horzycy w Toruniu pokaże fragmenty "Samotnego Zachodu" Martina McDonagha w reżyserii Iwony Kempy. Po transmisji odbędzie się spotkanie z reżyserką i aktorami.
Młodzi w Starym online

Wtorek i czwartek, 19-21.05.2020, godz. 19. Na kanale YouTube Starego Teatru w Krakowie w cyklu „Młodzi w Starym: online” zobaczymy „Kanon: pieśni do pracy” w reżyserii Jana Kantego Zienki.


"Ferdydurke" Teatru Provisorium. Środa, 20.05.2020, godz. 20. Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na pokaz spektaklu „Ferdydurke” według Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Provisorium.

(Magdalena Dubrowska, "Stream z Hadesem i Ryszardem III. Teatry robią w sieci nowe spektakle. Próby odbywają się na Zoomie", https://wyborcza.pl/, 14.05.2020)