Legnicka tłumaczka literatury rumuńskiej Radosława Janowska-Lascar, sekretarz literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu Jarosław Minałto oraz legnicka miłośniczka sceny Eliza Podkalicka to laureaci trzech pierwszych miejsc w internetowym konkursie Teatru Modrzejewskiej i Legnickiej Gazety Teatralnej @KT "Co Ty wiesz o... legnickim teatrze?". Zgodnie z regulaminem laureaci otrzymają nagrody. Będą też upominki dla kolejnych ośmiu uczestników konkursowej zabawy.


Konkurs polegający na wskazaniu jednej bądź kilku prawidłowych odpowiedzi na 50 pytań zawartych w arkuszu o charakterze testu okazał się trudny. Tym bardziej, że obejmował fakty z całej, już blisko 44.letniej, historii legnickiej sceny, która  w przeszłości była: Teatrem Dramatycznym w Legnicy, działała jako Centrum Sztuki-Teatr Dramatyczny, a od września 1999 roku jest Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Arkusze konkursowe pobrało ponad 170 osób, ale nadesłało swoje odpowiedzi zaledwie 14 z nich. Jednak wszyscy ci, którzy zechcieli wziąć udział w konkursowej zabawie, uzyskali ponad połowę punktów możliwych do zdobycia, w tym większość ponad 50 punktów (na 61 możliwych do uzyskania).

Zgodnie z regulaminem laureaci trzech pierwszych miejsc (uzyskali odpowiednio: 60, 59 i 58 punktów) otrzymają nagrody. Za I miejsce jest to imienny karnet na wszystkie legnickie spektakle sezonu teatralnego 2020/2021, w tym także premiery, za II miejsce jest to imienny karnet na legnickie premiery sezonu 2020/2021 oraz za III miejsce zestaw wydawnictw teatralnych. Pozaregulaminową nagrodą dla kolejnych ośmiu osób, które uzyskały w konkursie ponad 50 punktów, zgodnie z decyzją dyrektora teatru Jacka Głomba, będą teatralne upominki. Otrzymają je: Joanna Kiełkowicz (Legnica), Marta Janicka (Wrocław), Piotr Kanikowski (Złotoryja), Bartek Szymanek (Wrocław), Maria Lewicka (Legnica), Mateusz Galas (Wrocław), Małgorzata Brzeska (Szczedrzykowice)  oraz Elżbieta Urda (Legnica).

Część uczestników nadesłane odpowiedzi opatrzyła komentarzami. "Zabawa świetna. Trochę osobistych wspomnień, trochę szperania. Warto było poświęcić  czas. Gratuluję" (Jerzy Ciesiul). "Oj, były tam niezłe "wychytawki". Dostanę w nagrodę parasolkę?" (Marlena Kovařík). "Konkurs stał się przyczynkiem do wyjątkowo urokliwego i pełnego zadziwień powrotu do przeszłości, za co wdzięczna jestem bardzo autorom pytań" (Maria Lewicka). "Dziękuję za motywację do pogłębienia wiedzy o legnickim teatrze" (Elżbieta Urda). "Wciągająca zabawa. Paskudnie podchwytliwe wydaje mi się (nie wiem, czy słusznie) pytanie nr 45" (Piotr Kanikowski).

Ostatni z wymienionych uczestników konkursowej zabawy miał rację.Przypomnijmy to pytanie: Legnicki teatr zasłynął ze spektakli wystawianych poza klasyczną sceną, w obiektach poindustrialnych i innych adaptowanych dla sztuki. Który z wymienionych tytułów grał jednak na głównej scenie?  a) "Made in Poland", b) "Dziady", c) "Makbet", d) "Portowa opowieść", e) "Fotografie", f) "Kochankowie z Werony", g) "Don Kichot Nocą". Większość uczestników prawidłowo wskazała na "Makbeta", ale tylko jedna osoba wskazała także "Dziady". Rzecz jasna nie chodziło o te, które - podobnie jak "Makbeta" - wyreżyserował w 2007 roku i wystawił na Scenie na Piekarach Lech Raczak, lecz o realizację z roku 1984 wyreżyserowaną przez Józefa Jasielskiego. Podpowiedź tkwiła w ostatnim z pytań konkursowych, w którym - przy wymienionych tytułach - podano daty premier. Wskazano tam oba legnickie wystawienia "Dziadów". Wniosek? Właśnie w ten sposób w konkursie można było zdobyć ów dodatkowy, 61. punkt!

To pytanie miało jednak także drugi haczyk. Chodzi o "Don Kichota Nocą", którego wystawiono w 1998 roku w plenerze dziedzińca legnickiego Zamku Piastowskiego. Rok wcześniej Jacek Głomb wyreżyserował jednak także sceniczną wersję tekstu Krzysztofa Kopki wg Cervantesa o bardzo podobnym tytule ("Don Kichot Uleczony"), który grano na głównej teatralnej scenie.

W czwartek 14 maja oficjalne wyniki konkursu oraz arkusz z zaznaczonymi punktowanymi odpowiedziami opublikowane zostały także na oficjalnej stronie oraz facebooku teatru.

Grzegorz Żurawiński