Premiera najnowszego spektaklu legnickiego teatru za nami. Premiera nietypowa, bo w Internecie. „Nowego Dekamerona” na podstawie „Dekamerona” Giovanniego Boccaccia obejrzało w zaciszu domowym ponad 1600 widzów. Sztuka w 22 odsłonach spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Pisze Anna Gwóźdź.


W ostatni weekend publiczność nie mogła zasiąść w teatralnych fotelach, by zobaczyć najnowszy spektakl „Nowy Dekameron” Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Nikt nie miał możliwości obcowania ze sztuką twarzą w twarz w teatrze. Nowe dzieło legnickich artystów można było zobaczyć on-line. Całość została zaplanowana i podzielona na dwa wieczory. W trakcie premiery mogliśmy wysłuchać kilkunastu opowieści, zobaczyć cztery teledyski i inne formy teatralne.

Jak mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru premierę oglądali widzowie na całym świecie. I choć w tych pandemicznych czasach trudno o wybuchy radości, to z tego właśnie najbardziej się cieszymy, że nasz teatr mógł ogarnąć świat, dodaje Jacek Głomb.

Z kolei Mariola Hotiuk, rzeczniczka Teatru Modrzejewskiej w Legnicy zauważa, że widzowie na bieżąco dzielili się emocjami na czacie teatralnego kanału YouTube. Aktorzy-realizatorzy podeszli do zadania bardzo ambitnie i kreatywnie. Artyści nie byli jedynie wykonawcami, ale też twórcami. Zobaczyliśmy różnorodne formy i konwencje, m.in. animacje oraz video-clipy. Chcę podkreślić także dużą pracę twórców, którzy pracowali nad całością: scalili części i pracowali nad dźwiękiem, dodaje rzeczniczka.

W recenzjach i opiniach powtarzają się słowa "bezprecedensowy" i "nowatorski". Napisano i wypowiedziano wiele komplementów: "Dobrze Państwa zobaczyć w dobrej formie". "To była uczta teatralna". "Super, że powstał spektakl w tak trudnych czasach". "Znakomita oprawa muzyczna". "Jesteście cudownie kreatywni". "Dumna jestem, że w moim mieście jest taki Teatr", czy „Jesteście najlepsi".

Teatr Modrzejewskiej już zaprasza na kolejne spektakle w sieci. „Nowego Dekamerona” będzie można zobaczyć na kanale You Tube 20 i 21 maja oraz 29 i 30 maja (w sobotę i w niedzielę 30 i 31 maja @KT).

(Anna Gwóźdź, "Bezprecedensowy i nowatorski. Wielki sukces legnickich aktorów", https://kulturalia.lca.pl, 12.05.2020)