Spędziłam dwa fantastyczne wieczory online z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy z "Nowym Dekameronem" wg Boccaccia, który opisał ucieczkę z miasta przed zarazą i spędzanie czasu w kwarantannie. Cały zespół w tym uczestniczył i było to naprawdę wielkie przedsięwzięcie. Tym bardziej, bo myślałam, że to będzie odgrywane na scenie. Nie wiedziałam, jak to ugryzą w pandemii, gdy nie powinni być razem.


Okazało się, że to jest zrobione w ten sposób, że każdy z artystów, pod opieką reżyserską dyrektora legnickiego teatru Jacka Głomba, wybrał swój kawałek "Dekameronu". Można było tak zrobić, bo jest to przecież zbiór opowieści. W efekcie każdy wymyślił i wykreował własny rodzaj filmu, który czasami jest przedstawieniem teatralnym, czasami przedstawieniem lalkowym, są też animacje komputerowe. Robili to osobno lub w parach, ale generalnie w izolacji od siebie. Wyszły z tego dwa streamingowe wieczory online.

Jest też klamra całości. Jeden z aktorów siedzi sobie w domu w kwarantannie, dostaje lekkiej szajby przechodząc przez etapy lęku i znudzenia, aż w końcu siada przed komputerem, łączy się z całą pozostałą grupą aktorów, niczym na telekonferencji, i wypuszcza kolejne osoby z ich opowieściami. To jest fantastyczne. Całość jest zmontowana, ale premierowo została wyemitowana tylko w dwa kolejne wieczory (sobota i niedziela 9 i 10 maja - @KT) na stronie teatru. O kolejnym streamingu teatr ma poinformować. Można też kupić bilety na ten spektakl, gdy skończy się czas pandemiczny i spektakl będzie grany normalnie na scenie. Czego teraz sobie nie wyobrażam.

To jest świetne, bo gdyby aktorzy robili to na scenie musieliby podporządkować się jakiejś wizji reżyserskiej. Tymczasem mieli możliwość niezwykłej erupcji kreatywności wszystkich po kolei. To naprawdę cieszy oko i ucho. Zaczyna się może trochę powoli, ale potem trudno się od tego oderwać, gdy się to ogląda. Bardzo serdecznie polecam. Jest różnorodność, bogactwo, humor, lekkość. Wielkie brawa dla całego zespołu, który zaczął nad tym pracować już w czasie pandemii, bo jest to spektakl specjalnie zrobiony na ten czas. Projekt naprawdę się udał. Artyści mogą być z niego dumni, co mówię bez żadnej taryfy ulgowej, że nasi, że Dolny Śląsk, że Legnica. To tym bardziej fantastyczne, że był to pierwszy w Polsce taki spektakl i premiera zrobiona w czasie pandemii.

(Dagmara Chojnacka, "Legnicka premiera online", Radio RAM Wrocław, 11,05,2020)


zapisał: żuraw