Na niespełna 5 godzin przed internetową emisją drugiej części premierowego legnickiego "Nowego Dekameronu" inspirowanego dziełem Boccaccia gościem  Polskiego Radia RDC i niedzielnej (10 maja) audycji Strefa Kultury był dyrektor Teatru Modrzejewskiej i opiekun reżyserski tej nietypowej i pionierskiej realizacji Jacek Głomb, z którym na antenie rozmawiała zdalnie Teresa Drozda.


W transmitowanej na żywo rozmowie Jacek Głomb powiedział m.in.:

- Zrealizowaliśmy "Nowy Dekameron", bo chcieliśmy podtrzymać naszą kondycję artystyczną, a przy tym więź z widownią. Od początku, w sytuacji zawieszenia naszej normalnej działalności wiedzieliśmy, że jedyna możliwa w tej sytuacji realizacja to będzie produkcja online. Aktorzy w warunkach izolacji, choć nie tylko zamknięci w domach, ale także korzystając z plenerów, sami wybrali nowele z "Dekameronu" i - bardzo różnorodne - konwencje, w jakich je realizowali korzystając z talentów i twórczej wszechstronności, jakie posiadają. Sami filmowali, montowali swoje fragmenty, dobierali lub nawet komponowali muzykę. Wybór był duży, bo Boccaccio napisał sto nowel, mogłem zatem obdzielić wybranymi opowieściami cały zespół aktorski. Wiele z nich aktorzy uwspółcześnili, bo bardziej inspirowali się nowelami, dokonywali ich adaptacji, niż je odtwarzali. Na koniec wraz z Karolem Budrewiczem całość zmontowaliśmy w dwie części, korzystając z muzyki Łukasza Matuszyka i udźwiękowienia Andrzeja Janigi.

- Premierowe emisje odbywają się wyłącznie w czasie rzeczywistym, bowiem zależało nam na teatralnym święcie, jakim każdorazowo jest premiera. Będą powtórki w sieci, ale także w tym samym trybie, po wcześniejszym ogłoszeniu daty i godziny emisji. Napracowaliśmy się przy tej realizacji, dlatego w planach mamy także jej wersję sceniczną. Z oczywistych powodów, głównie technologicznych, będzie zapewne całkowicie odmienna i powstanie dopiero wtedy, gdy świat wróci do normalności. Na razie o tym nie myślimy. Nasz internetowy projekt powstał także po to, by nie zwariować, nie marudzić, nie narzekać, ale by robić nowe rzeczy, a nie grzebać w archiwach teatralnych nagrań i chwalić się tym, co już kiedyś zrobiliśmy - zaznaczył Jacek Głomb.

Nagrania możesz posłuchać TUTAJ!

Polskie Radio RDC – regionalna rozgłośnia radiowa Polskiego Radia, obchodząca jubileusz 25-lecia istnienia, nadająca na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego, słyszalna również na części obszarów województw sąsiednich. RDC nadaje również w Internecie. Studio mieści się w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 (w tym samym budynku, z którego nadaje Trójka).

Grzegorz Żurawiński