Reżyser i szef legnickiej sceny był w piątkowe przedpołudnie 8 maja jednym z czworga gości online cotygodniowego programu internetowej telewizji portalu Onet.pl poświęconego kulturalnym nowościom. Jacek Głomb, jako opiekun reżyserski "Nowego Dekameronu" wg Boccaccia mówił o tej pierwszej w Polsce czasów pandemii, ale i w historii swojej sceny, teatralnej premierze przygotowanej specjalnie dla sieci.


W zdalnej, prowadzonej na żywo, rozmowie z Katarzyną Janowską Jacek Głomb opowiedział o charakterze, przesłaniu, sposobie realizacji i zdalnych przygotowaniach do internetowej premiery "Nowego Dekameronu", multimedialnego dwuczęściowego widowiska, którego premiera odbędzie się w sobotę 9 maja oraz w niedzielę 10 maja (w obu dniach o godz. 20.00) na YouTube legnickiego teatru oraz na facebookowym profilu Teatru Modrzejewskiej.

Powiedział m.in.: - Już tydzień po zawieszeniu publicznej działalności teatru uznałem, że nadszedł moment, w którym musimy się sprawdzić. Ale nie w narzekaniu, gadaniu, lecz w działaniu. Jako że zespół mam renesansowo multimedialny, wiedziałem, że będzie to możliwe nawet w warunkach przymusowej izolacji. Wybór "Dekameronu", w czasach zarazy tu i teraz, nie był przypadkowy, ale my bardziej się Boccacciem inspirujemy, niż go odtwarzamy. Wartością samą w sobie naszej realizacji jest wielość konwencji, które aktorzy zastosowali przygotowując, filmując, montując, a nawet tworząc muzykę do wybranych przez siebie fragmentów dzieła. Ta różnorodność form jest ważna także dlatego, że sieć jest bezwzględna. Jednym kliknięciem można ją opuścić. Musieliśmy zatem myśleć także o tym specyficznym typie widza, który zasiada przed ekranem komputera. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej produkcji w ministerialnym programie "Kultura w sieci". Jednak o tym, czy i jakie środki otrzymamy na nasz "Nowy Dekameron", dowiemy się dopiero po 20 maja.

Co jeszcze powiedział Jacek Głomb w rozmowie z Katarzyną Janowską? Aby się tego dowiedzieć trzeba obejrzeć "Rezerwacje". Cały program, w którym uczestniczyli także: Edyta Bartosiewicz (mówiła o swojej nowej płycie "Ten moment"), Krzysztof Gierat (o sieciowej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego) oraz Aleksandra Kurzak (o najbliższych sieciowych planach występów i solowej płycie śpiewaczki). Jacek Głomb był czwartym gościem programu (pojawia się w około 44 minucie tego godzinnego programu). Całość jest TUTAJ!

Legnicką premierę online "Nowego Dekameronu" Katarzyna Janowska ulokowała na drugim miejscu swojego TOP 5 kulturalnego tygodnia w Polsce.

Grzegorz Żurawiński