Przed rokiem i jedenaście lat po prapremierze na legnickiej Scenie Gadzickiego obyczajowy dramat duetu Paweł Wolak - Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) "Sami" wystawiono w nowej inscenizacji i obsadzie na gorzowskiej dużej scenie Teatru Osterwy. W niedzielę 10 maja o godz. 18.00 nagranie tego spektaklu zostanie udostępnione w sieci na profilu fb gorzowskiego teatru.


Prapremiera komediodramatu „Sami” miała miejsce w lutym 2008 roku na legnickiej Scenie Gadzickiego. Autorzy i reżyserzy sztuki objęli w nim także kluczowe role. Jeszcze w tym samym roku sztuka przyniosła legnickiemu teatrowi Grand Prix 12. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie, a twórcy odebrali nagrody za tekst, reżyserię i role aktorskie w spektaklu.

„Sami” to opowieść o młodej parze przeżywającej kryzys związku. Pojawia się potrzeba konkretnej zmiany, marzenie o nowym otwarciu, zmianie sposobu i rytmu życia. Lekarstwem ma być porzucenie wielkomiejskiej dżungli i ucieczka do wiejskiej głuszy. Na miejscu okaże się jednak, że wyobrażenia bohaterów o sielskim życiu mają się nijak do rzeczywistości, o czym bohaterowie tej opowieści przekonają się już podczas pierwszego spotkania z sąsiadami, czy nadgorliwymi urzędniczkami z gminy. Historia Kasi i Pawła to solidna dawka dobrej, odprężającej rozrywki podszyta jednocześnie głęboką refleksją, a przy tym dowód, że w teatrze „śmieszne” nie zawsze musi równać się „banalne”.

Po latach duet PiK postanowił powrócić do swojego debiutanckiego dramatu. Na scenie Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizował odświeżoną wersję „Samych” w nowej obsadzie, powierzając napisane dla siebie role Kasi i Pawła duetowi Marzena Wieczorek – Ernest Nita (aktor Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze wystąpił gościnnie w tym spektaklu). Nowa była także scenografia (Bohdan Cieślak), jak i oprawa muzyczna przedstawienia (Dominik Strycharski).

Przez ostatnie dwa weekendy nagrania spektakli legnickiego duetu aktorów, dramatopisarzy i reżyserów Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak udostępniał Teatr Lubuski w Zielonej Górze: "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" (25 i 26 kwietnia) oraz "Czasami księżyc świeci od spodu" (2 i 3 maja). W niedzielę 10 maja komediodramat "Sami" udostępni online Teatr im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Grzegorz Żurawiński