9 i 10 maja odbędzie się premiera wyjątkowego spektaklu, ponieważ jedynego w Polsce w całości przygotowanego zdalnie w czasie trwającej pandemii. O tym, jak pracowało się nad przygotowaniem spektaklu, opowiedzieli podczas zdalnej konferencji aktorzy Teatru Modrzejewskiej Rafał Cieluch i Ewa Galusińska oraz dyrektor Jacek Głomb. Pisze Klaudia Korfanty.


„Nowy Dekameron” to pionierski projekt zespołu legnickich aktorów i twórców. Pionierski, ponieważ ogłoszenie projektu nastąpiło 19 marca, a premiera odbędzie się 9 i 10 maja. Oznacza to, że spektakl został przygotowany i zrealizowany w okresie zamknięcia teatrów, a także pozostałych instytucji i obiektów. W czasie przymusowej kwarantanny, kiedy hasłem widniejącym niemal wszędzie było „ Zostań w domu”, legniccy aktorzy nie próżnowali. Owszem, zostali w domu, ale ten czas spożytkowali najlepiej, jak potrafili – przygotowując w pełni samodzielnie spektakl, którego premiera online odbędzie się już w najbliższy weekend.

Spektakl „Nowy Dekameron” inspirowany jest dziełem literackim Giovanniego Boccaccia „Dekameron”. Inspiracja zrodziła się naturalnie – osią tematyczną renesansowego utworu jest zaraza, dżuma, oraz przymusowa ucieczka młodych ludzi do podmiejskiej willi. W trakcie pobytu poza zarażonym miastem bohaterowie włoskiego dzieła snują opowieści na temat obyczajów, miłości, realiów. Zbieżność sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się obecnie, stanowiła napęd do działania i wykorzystania nadzwyczajnego czasu przez nasz legnicki teatr.

- Najważniejsze w tym spektaklu jest to, że bohaterowie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości poprzez zbudowanie alternatywnego świata – zaznacza Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej i opiekun reżyserski projektu.

Dyrektor podkreśla, że spektakl powstał dzięki nadzwyczajnej samodzielności aktorów, którzy musieli stać się również montażystami, oświetleniowcami, scenografami itd. „Nowy Dekameron” składa się z 22 części, każdej przygotowanej samodzielnie przez danego aktora lub parę aktorów. Każda z części została opracowana na nowo według autorskiej koncepcji aktora, który ją sfilmował i często też montował, wykorzystując rozmaite środki artystyczne. Ta różnorodność to dowód zarówno twórczej siły zespołu legnickiego teatru, jak i bogactwa wyobraźni Boccaccia – wirtuoza stylu, mistrza w konstruowaniu malowniczych postaci i humorystycznych wypadków.

- Do pracy nad swoją częścią postanowiłam wykorzystać wyłącznie to, co mam na co dzień w użytku w mojej przestrzeni domowej. Nagrywałam poprzez telefon komórkowy, wykorzystywałam światło słoneczne, wciąż robiłam przemeblowania w domu – wyznaje Ewa Galusińska, jedna z aktorek biorących udział w projekcie. Aktorka przyznaje, że taka praca była dla niej ogromnym wyzwaniem, musiała przejąć obowiązki, które zazwyczaj należały do profesjonalistów przygotowujących scenę. Była montażystką, scenografką, własną charakteryzatorką.

Rafał Cieluch wciela się w postać, która łączy pozostałe opowieści. Do niego należało przygotowanie prologu. - Szukałem formy, która ułatwi mi pracę. Projekt z jednej strony był dla mnie zbawiennym pomysłem, kiedy pandemiczna rzeczywistość zaczęła mnie przytłaczać. Z drugiej strony myślę, że zdalny teatr nie jest możliwy na dłuższy czas, teatr bez realnego widza, bez kontaktu z drugim człowiekiem, jest pozbawiony nadrzędnej wartości – mówi aktor.

Legnicki „Nowy Dekameron” zrealizują: Jacek Głomb (opieka reżyserska), Karol Budrewicz (montaż spektaklu), Małgorzata Bulanda (opieka scenograficzna), Łukasz Matuszyk (opracowanie muzyczne), Robert Urbański (konsultacje dramaturgiczne), Andrzej Janiga (udźwiękowienie). Pomysły, realizacje, wykonanie: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak.

Jacek Głomb wyznał jednak, że pesymistycznie spogląda w przyszłość w teatru. Nie wyobraża sobie otwarcia instytucji w niedługim czasie, biorąc pod uwagę obecne obostrzenia, widzów w maseczkach oraz wymaganej części pustych miejsc. Dodaje, że, większość widzów będzie obawiała się zgromadzeń i zrezygnuje z obecności w teatrze. - Po otwarciu teatrów wszelka odpowiedzialność za spełnianie wymagań sanitarnych, a także za ewentualne zarażenia, spocznie na dyrektorach placówek.

Spektakl „Nowy Dekameron” to dowód legnickich aktorów na to, że teatr zawsze będzie istniał, niezależnie od rzeczywistości, w jakiej się znajdzie. To lekki prztyczek w stronę wszystkich tych, którzy poddają się, narzekając na trudności, zamiast działać. Zespół Teatru Modrzejewskiej nie narzeka. Robi nowy projekt, mierzy się z rzeczywistością i już w najbliższy weekend zaprezentuje efekt prawie dwumiesięcznej pracy. Nie możemy się doczekać!

Premiera spektaklu odbędzie się na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej, a także na fanpage'u na Facebooku. I część: 9 maja 20:00. II część: 10 maja 20:00.

(Klaudia Korfanty, "Aktorzy legnickiego teatru opowiadają, jak wyglądała praca nad spektaklem online", https://legnica.naszemiasto.pl, 6.05.2020)