Już w najbliższy weekend pierwsza w Polsce premiera spektaklu w sieci. "Nowy Dekameron" to spektakl przygotowany przez ekipę Teatru Modrzejewskiej w Legnicy inspirowany nowelami Giovanniego Boccaccia. Relacja Karoliny Kurczab.


Jest to opowieść o ludziach, którzy uciekli z Florencji przed zarazą. - Zdalna praca nad spektaklem trwała dwa miesiące. Aktorzy samodzielnie opracowywali wybrane fragmenty tekstu Boccaccia - mówi dyrektor Teatru i reżyser Jacek Głomb: - Spektakl złożony jest z 22 części, które urodziły się w domach aktorów, są samodzielną realizacją autorską aktorów, którzy występują tam jako wykonawcy, montażyści, często jako autorzy muzyki.

Nie będą to jednak monologi. Spektakl łączy w sobie wiele form i konwencji. Ze względu na długość, sztuka została podzielona na dwie części. Premiera części pierwszej odbędzie się 9 maja, premiera drugiej - 10 maja. Obie o godzinie 20. Link do spektaklu zostanie opublikowany na stronie internetowej legnickiego Teatru. Transmisja jest bezpłatna.

Nie jest to jednak spektakl na żywo, a zmontowane, wcześniej przygotowane przez aktorów, filmiki. Ewa Galusińska, aktorka opowiada o tym jakim wyzwaniem była dla niej praca nad spektaklem w domowych warunkach: - Tak nagłe przestawienie się na pracę online. Okazało się to potwornie trudne. Ja sobie takie zadanie postawiłam, żeby tylko i wyłącznie posługiwać się tym w jakim świecie zostałam zamknięta. Wykorzystać taką technologię jaką mam w domu - czyli jest to tylko telefon komórkowy.

Sztuka jest inspirowana nowelami Giovanniego Boccaccia, które opowiadają o ludziach uciekających przed zarazą. Aktorzy otrzymali tekst i opracowali fragmenty w zupełnie dowolny sposób, w różnych konwencjach i przy użyciu różnych sprzętów. Link do spektaklu będzie dostępny na stronie internetowej Teatru Modrzejewskiej.

Premiera jest podzielona na dwie części. Pierwsza zostanie udostępniona 9 maja, druga 10 maja o godzinie 20. Planowane są także powtórki spektaklu w innych terminach, raz również w wersji dla niesłyszących.

WYSŁUCHAJ!


(Karolina Kurczab, "Premiera pierwszego w Polsce spektaklu w sieci już w weekend", https://www.radiowroclaw.pl, 6.05.2020)