Zbliża się premiera najbardziej wyczekiwanego spektaklu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. „Nowy Dekameron” to pierwszy w Polsce spektakl online, przygotowany już po ogłoszeniu pandemii. Premiera części I odbędzie się 9 maja o godz. 20.00, części II – 10 maja o godz. 20.00. Pisze i zapowiada Klaudia Korfanty.


Zarówno temat spektaklu, jak i sposób jego realizacji, odpowiadać będą sytuacji, w jakiej znalazł się kraj, teatr i jego twórcy. „Nowy Dekameron” według tekstu Boccaccia powstał w wersji sieciowej, a później powstanie także w wersji scenicznej.

- Nad spektaklem pracujemy „wirtualnie”, z zasadą zachowania pełnego bezpieczeństwa. Aktorzy dostali tekst powieści i wybrali jeden z fragmentów/nowel. Pracuje każdy z osobna albo w parach – rzeczywistych lub stworzonych na użytek projektu – nad wybranym fragmentem indywidualnie, w kontakcie elektronicznym z pozostałymi współtwórcami spektaklu – poinformował dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który objął realizację opieką reżyserską.

Przedstawienie prawdopodobnie nie będzie złożone z tradycyjnych monologów czy monodramów, ale będzie się składało z różnych form przekazu, na przykład teatru lalkowego, projekcji filmowych.

Spektakl „Nowy Dekameron” inspirowany jest zbiorem opowieści Giovanniego Boccaccia „Dekameron” (z greki „dziesięć dni”), którego kompozycja nawiązuje do arabskiej „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Zgodnie z tytułem dzieło Boccaccia zostało podzielone na dziesięć dni, podczas których mieszkańcy Florencji dla zabicia czasu i z obawy przed szerzącą się zarazą (dżumą) opuścili miasto, po czym przedstawiają kolejno swoje opowieści na zadany temat.

- Zarówno ze względu na obszerność materiału, jak i założenia dramaturgiczne oraz komfort publiczności zdecydowaliśmy się spektakl online „Nowy Dekameron” podzielić na dwie części. Pozwoli nam to przedstawić w całej okazałości poszczególne części spektaklu, które aktorzy wybrali z „Dekameronu”, zrealizowali i w części z nich zagrali - objaśnia Jacek Głomb.

Premiera części I odbędzie się 9 maja o godz. 20.00. Premiera części II – 10 maja o godz. 20.00. Spektakl można będzie obejrzeć na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej.

(Klaudia Korfanty, "„Nowy Dekameron”, czyli niezwykły spektakl Teatru Modrzejewskiej. Premiera już w najbliższy weekend!", https://legnica.naszemiasto.pl, 5.05.2020)