Inspirowany "Dekameronem" Giovanniego Boccaccia dwuczęściowy legnicki spektakl zrealizowany zespołowo techniką filmową to pierwsza polska produkcja teatralna przygotowana zdalnie w warunkach izolacji, która premierowo wyemitowana zostanie w sieci w sobotę oraz w niedzielę (9 i 10 maja) o godz. 20.00.


Spektakl "Nowy Dekameron" inspirowany jest zbiorem nowel i pieśni Boccaccia składających się na "Dekameron", którego kompozycja nawiązuje do arabskiej "Baśni tysiąca i jednej nocy". W oryginale i zgodnie z tytułem całość została podzielona na dziesięć dni, podczas których grupa mieszkańców Florencji (którzy dla zabicia czasu i z obawy przed szerzącą się dżumą opuścili miasto) przedstawia kolejno aż sto różnych opowieści. Ich dominującym motywem jest miłość we wszelkich odcieniach – od najwyższej wzniosłości do najbardziej cielesnego erotyzmu, niegardzącego niekiedy sprośnymi akcentami buffo.

- „Dekameron” powstał w połowie XIV w. w świecie dotkniętym epidemią, jako rodzaj duchowej odskoczni, powrotu do świata, w którym panował jeszcze ład i rozum a największą siłą sprawczą była miłość. Dziś my, zamknięci w domach, mamy szanse skonfrontować z tym dziełem nasze doświadczenie epidemii. Pragniemy udowodnić, że „czas zarazy” pomoże nam przetrwać właśnie opowieść, w której wspólnie odnajdziemy siłę integrującą ludzi przymusowo izolowanych, pozbawionych zwykłego punktu oparcia, dotychczasowego rytmu życia - objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który objął realizację opieką reżyserską.

- Całość to realizacja zespołowa tworzona w warunkach izolacji. Aktorzy samodzielnie wybrali opowieści i dokonali ich adaptacji. Wybrali także konwencje, w jakich zamierzali je zrealizować. Przygotowali we własnych domach fragmenty całości opracowując tekst lub pisząc scenariusze  inspirowane Boccacciem, sami je sfilmowali i często sami zmontowali. Po montażowym uporządkowaniu i scaleniu fragmentów "Nowy Dekameron" trafi do sieci - dodaje Jacek Głomb.

"Nowy Dekameron" online składać się będzie z 16 części oraz czterech pieśni, które w uwspółcześnionej parafrazie (Robert Urbański) wykona w formie teledysków Ewa Galusińska. Będzie prolog, który opracowuje Rafał Cieluch, a także posłowie przygotowywane przez Pawła Palcata. Poszczególne fragmenty sięgać będą po różne konwencje teatralne i filmowe (m.in. animacje komputerowe, teatr cieni, teledysk, plener). Choć za opracowanie muzyczne odpowiada Łukasz Matuszyk, jest prawdopodobne, że aktorzy sięgną w swoich scenach także po wybrane lub wręcz skomponowane przez siebie motywy muzyczne.

Cztery z partii, w tym prolog, będą miały nowe tłumaczenia, których dokonała Anna Wasilewska (wybitna tłumaczka literatury francuskiej i włoskiej). Pozostałe części korzystają ze starego (1930) przekładu Edwarda Boyé, często przez realizatorów uwspółcześnianego. Założenia dramaturgiczne, ale też obszerność materiału sprawiły, że legnicka premiera online składać się będzie z dwóch części, które do sieci trafią w sobotę i niedzielę (9 i 10 maja) o godz. 20.00. Pierwsza część trwać będzie ok. 75 minut, druga – ok. 55 minut.

Legnicki "Nowy Dekameron" realizują: Jacek Głomb (opieka reżyserska), Karol Budrewicz (montaż spektaklu ), Małgorzata Bulanda (opieka scenograficzna), Łukasz Matuszyk (opracowanie muzyczne), Robert Urbański (konsultacje dramaturgiczne), Andrzej Janiga (udźwiękowienie). Pomysły, realizacje, wykonanie: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak.

W teatralnych planach (na czas "po zarazie") jest także wersja sceniczna tej realizacji. Wszystkim, którzy będą chcieli obejrzeć "Nowy Dekameron" na żywo, a jednocześnie już teraz wesprzeć teatr w trudnym czasie izolacji, Modrzejewska proponuje pakiety Przyjaciela Teatru w trzech formach: 1. bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze (50 zł); 2. bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze plus pakiet teatralnych wydawnictw (100 zł); 3. bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze z  teatralnym pakietem wydawnictw i udziałem w spotkaniu z aktorami i twórcami spektaklu (150 zł). Zakup pakietu możliwy jest poprzez wpłatę na subkonto teatru: 21 1090 2066 0000 0001 2140 4424.

Grzegorz Żurawiński