Od 8 kwietnia wszystkie zajęcia warsztatowe w legnickim teatrze przeniosły się do sieci. W poniedziałek 4 maja w ramach edukacji otwartej ruszyły lekcje wideo, które prowadzone będą przez aktorów Modrzejewskiej. Pierwszą "O pracy z głosem" nagrała aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab.


Dwie kolejne lekcje w ramach tego cyklu także przygotowała i poprowadzi Magda Drab. Będą to: "O wyborze tekstu" (premiera 6 maja) oraz "O dykcji" (premiera 11 maja). Nagrania wideo wszystkich aktorskich lekcji udostępniane będą w specjalnej zakładce na stronie głównej legnickiego teatru (https://teatr.legnica.pl/edukacja/edukacja-teatralna-modrzejewskiej-online), oraz na profilu facebookowym wydarzenia: Edukacja teatralna Modrzejewskiej online.

W tych samych miejscach znaleźć można także nagrania innych elementów edukacji otwartej. W tym m.in. archiwalne rejestracje wykładów, które w przeszłości prowadzone były publicznie w teatralnej kawiarni w ramach projektu "Strefa Kultury".

- Sytuacja przymusowej izolacji, jakiej doświadczamy, paradoksalnie zmobilizowała nas i stworzyła szansę dotarcia do nowych odbiorców naszej oferty edukacyjnej. Co więcej, umożliwia korzystanie z naszych propozycji w dowolnym miejscu i czasie - zauważa teatralna pedagog i koordynatorka legnickich zajęć edukacyjnych Joanna Rostkowska.

Magdalena Drab (1990), absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, współzałożycielka łódzkiego offowego Teatru Zamiast, do legnickiego zespołu Teatru Modrzejewskiej dołączyła w styczniu 2014 roku. Jako aktorka, dramatopisarka i reżyserka ma na swoim koncie wiele realizacji, sukcesów, nagród i wyróżnień. Najważniejsze to: Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna (2017) za sztukę "Słabi”. Ilustrowany banał teatralny", Grand Prix The Best OFF dla najlepszego spektaklu offowego w Polsce za autorsko wykonywany monodram "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" (2018), Złota Maska łódzkich krytyków teatralnych (2018), nagroda „Warto” Gazety Wyborczej Wrocław (2019), nominacja do Paszportu Polityki (2019). W marcu br. Magda Drab została laureatką pierwszej edycji Wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG 2020.

Grzegorz Żurawiński