Koronawirus z pewnością pokrzyżował majówkowe plany wielu z nas. Z pomocą przychodzą artyści Teatru Lubuskiego z kolejnym spektaklem online. Na sobotę i niedzielę (2 i 3 maja) zaplanowano transmisję nagrania sztuki PiK "Czasami księżyc świeci od spodu". To kolejny dramat legnickiego duetu po - udostępnionym 25 i 26 kwietnia - spektaklu "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" - zapowiada Gazeta Wyborcza Zielona Góra.

Nie wychodząc z domu, byliśmy już w Odessie, dowiedzieliśmy się też nieco więcej o mieszkańcach wsi Borówka, ich tęsknotach, problemach, marzeniach. "Czasami księżyc świeci od spodu" to tytuł trzeciej, finałowej części wiejskiej trylogii legnickiego duetu reżyserskiego PiK. Tym razem twórcy spektaklu przyglądają się rodzinie. I sporo mówią o Bogu.

Pod skrótem "duet PiK" kryją się Katarzyna Dworak-Wolak i Paweł Wolak, aktorzy i reżyserzy, od 1996 r. związani z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Zagrali m.in. w głośnych spektaklach "Ballada o Zakaczawiu" i "Made in Poland". To oni są też autorami tekstów sztuk ujętych w trylogię.

Katarzyna Dworak-Wolak: Opowieściami wiejskimi nie chcemy komentować rzeczywistości. Chcemy raczej rozmawiać z ludźmi. W trzeciej części mówimy o ograniczeniach, jakie sami sobie dajemy, o tym, jak trudno nam wyjść ze schematów. To, co siedzi w środku nas, nie pomaga, a blokuje. Mówimy o traumie, z której nie można się wyzwolić. W "Gdy przyjdzie sen...: Bóg istniał, ale najmniej. W trzeciej części pojawia się najwyraźniej. Zaczynamy od diabła, kończymy na Bogu.

Zagrają Ernest Nita, Lech Mackiewicz, Tatiana Kołodziejska, James Malcolm, Anna Haba, Joanna Koc, Jerzy Kaczmarowski, Alicja Stasiewicz, Aleksander Stasiewicz, Wojciech Romańczyk, Radosław Walenda.

Sztuka na naszych ekranach zagości dwukrotnie: w sobotę i niedzielę o godz. 18. Link do nagrania Teatr udostępni w dniu pokazu na swojej stronie.

(ziar, pn,  "Plan na majówkę: Zobaczyć, jak księżyc świeci od spodu [SPEKTAKL ONLINE]", https://zielonagora.wyborcza.pl, 27.04.2020)