W sobotę 25 kwietnia na facebookowym wydarzeniu Teatru Modrzejewskiej udostępniona zostanie wystawa zdjęć Bartka Sowy prezentująca kostiumy do spektakli legnickiego teatru zaprojektowane przez Małgorzatę Bulandę sfotografowane wraz z aktorami w zdegradowanych przestrzeniach miasta. To wizualna część wydanego w 2009 roku autorskiego albumu "Szmaty w ruinach".


Udostępnione (TUTAJ!) zostaną zdjęcia z albumu, który premierowo zaprezentowano we wrześniu 2009 roku podczas drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto" w Legnicy. Wydawnictwo nie było prostą dokumentacją fotograficzną dorobku legnickiej scenografki. Aktorzy Modrzejewskiej ubrani w teatralne kostiumy zostali sfotografowani w przeróżnych, czasami bardzo zaskakujących, miejscach. Wiele z nich było wcześniej sceną artystycznej prezentacji legnickich przedstawień.

- Świadomie, we współpracy z Małgosią, wyprowadziliśmy teatr z budynku i rozpoczęliśmy okupację kolejnych fantastycznych i zapoznanych legnickich przestrzeni - mówił podczas premierowej prezentacji albumu dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb, mąż scenografki.

Scenografia i teatralny kostium, chociaż same w sobie bywają dziełami sztuki, niezwykle rzadko są analizowane i prezentowane samodzielnie, w oderwaniu od spektaklu, na potrzeby którego zostały stworzone. Jak bowiem zauważył we wstępie do albumu wybitny polski krytyk teatralny Jacek Sieradzki, w tym przypadku liczy się przede wszystkim służebność wobec teatralnego przedsięwzięcia.

„Małgorzata Bulanda jest jedną z plastyczek uprawiających scenografię przezroczystą, wzmacniając siłę spektaklu sama sobą się nie popisuje, nie wybija na pierwszy plan. Niech tylko nikt nie pomyśli, że tak skromnie łatwiej. Przeciwnie. Dużo łatwiej walnąć kiczem, niechby i najgłupszym: zawsze ktoś się nabierze. Kicz wymaga tupetu. Przezroczystość – artyzmu” - napisał Sieradzki.

Aktorki i aktorzy w kostiumach wyprowadzeni w pozateatralną przestrzeń umieszczeni zostali w nowym kontekście. Innym niż ten, który początkowo był przeznaczony dla poszczególnych produkcji. W ten sposób uchwycono nie tylko estetyczną finezję autorki, która jest zwykle skazana na ulotne życie sceniczne, ale nadano im nowe znaczenia powstałe w wyniku zestawienia jej wyrafinowanych kostiumów ze zdegradowanym środowiskiem.

Autorem zdjęć do albumu "Szmaty w ruinach" jest Bartek Sowa, znany fotografik, który przez lata był związany z wrocławskim oddziałem Gazety Wyborczej, laureat Grand Press Photo - nagrody uchodzącej w środowisku fotografików za najbardziej prestiżową. Zdjęcia wykorzystane zostały także do wydania teatralnego kalendarza ściennego na 2010 rok, zaś sam album nadal można kupić w Teatrze Modrzejewskiej.

Grzegorz Żurawiński