Imieniny Heleny, konkurs teatralny, wirtualna wystawa zdjęć i kostiumów oraz emisja „Made in Poland” - to inicjatywy Teatru im. Modrzejewskiej (oraz TVP Kultura), które w najbliższym czasie możemy zobaczyć wirtualnie. W komputerowej sieci i na ekranie telewizora. Poleca i wydarzenia opisuje Lilla Sadowska.


Już w czwartek 23 kwietnia, legnicki teatr świętować będzie w sieci „Imieniny Heleny”. Pierwotnie akcja miała być adresowana w realu do legnickich Helen. Rzeczywistość, w której zawieszono działalność sceniczną teatrów, wymusiła zmianę pomysłu. Od godziny 10:00 do 22:00, co dwie godziny, na teatralnym facebooku, publikowane będą okolicznościowe materiały poświęcone patronce teatru, a fragmenty wideo także znajdą się także na kanale YouTube.

23 kwietnia to magiczna data. To rzeczywiste imieniny Heleny, równocześnie także dzień urodzin i śmierci Williama Szekspira, a Modrzejewska/Modjeska największe triumfy świętowała właśnie w rolach szekspirowskich. Pomysł na scenariusz wydarzenia „Imieniny Heleny, czyli prawie wszystko co chcielibyście wiedzieć o Helenie Modrzejewskiej, ale baliście się zapytać” zrodził się zatem automatycznie.

W dniu imienin Heleny chcemy razem z Wami przypomnieć tę fascynującą postać. Odkryjemy nieznane tajemnice Modrzejewskiej, przypomnimy poświęcony jej legnicki spektakl sprzed lat, obejrzymy ją na pięknych, wysmakowanych zdjęciach z epoki. Zostańcie w domu – z nami, z Teatrem Modrzejewskiej! - zachęcają legniccy organizatorzy wydarzenia dodając, że 23 kwietnia od godz. 10.00 do 22.00 co dwie godziny na okolicznościowym wydarzeniu na facebooku (fragmenty zapisów video także na teatralnym kanale na youtubie) umieszczą kolejne przygotowane posty:

10.00 "Modjeska” wg Kazimierza Brauna w reżyserii Jacka Głomba – fragmenty zapisu wideo spektaklu teatru w Legnicy z 1999 roku (w rolach Małgorzata Urbańska i Dariusz Maj) z komentarzem reżysera.
12:00 Nieznana Helena M. odcinek 1.
14:00 Helena w krainie Szekspira – fotografie szekspirowskich ról Heleny Modrzejewskiej.
16:00 Nieznana Helena M. odcinek 2.
18.:00 Helena Modrzejewska – Chłapowska – Madame Modjeska – Countess Bozenta – wirtualna wystawa przygotowana przez Fundację Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
20:00 Nieznana Helena M. odcinek 3.
22:00 "Wokół Modrzejewskiej" – fragmenty zapisu wideo spotkania aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i aktorów Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie z września ub. roku w 20. rocznicę obrania przez legnicki teatr patronki.

Już w piątek 24 kwietnia, rozpocznie się konkurs internetowy „Co Ty wiesz o... legnickim teatrze?”, który od uczestników będzie wymagał bardzo wiele. W opublikowanym na teatralnych stronach arkuszu konkursowym, który będzie miał formę testu (z sugerowanymi odpowiedziami), znajdziecie 50 pytań: łatwych, trudnych i bardzo trudnych. Do 3 maja będzie czas, by udzielić odpowiedzi i powalczyć o wygraną oraz nagrody.

W sobotę teatr zaprasza na wystawę wirtualną, ukazującą kostiumy w przestrzeniach Teatru Modrzejewskiej zaprojektowane przez Małgorzatę Bulandę, scenografkę teatralną. Małgorzata Bulanda jest autorką scenografii do uznanych produkcji Modrzejewskiej, a także współautorką koncepcji wystawiania swoich sztuk poza budynkiem teatru, dzięki czemu te specyficzne produkcje są charakterystycznym jego stylem. Aktorki i aktorzy sfotografowani zostali w przestrzeniach i wnętrzach wykorzystywanych przez Teatr, ale kostiumy są tu umieszczone w znacznie szerszym kontekście niż ten, który początkowo był przeznaczony dla poszczególnych produkcji. Autorem prezentowanych fotografii jest Bartek Sowa, jeden z najbardziej utalentowanych fotografów swojego pokolenia, specjalizujący się w fotografii scenicznej. To laureat wielu prestiżowych nagród i wieloletni współpracownik Teatru Modrzejewskiej.

TVP Kultura obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji w niedzielę 26 kwietnia o godz. 22:10 wyemituje czarno-biały zapis sztuki „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka. Obejrzymy spektakl, którego transmisja z legnickiej Sceny na Piekarach we wrześniu 2005 roku, była powrotem telewizji do bezpośrednich przekazów ze spektakli teatralnych z udziałem publiczności. Przedstawienie doczekało się rekordowej w skali Polski liczby nagród, recenzji i omówień i - co ważne - podobało się nie tylko zawodowcom, ludziom sceny i krytykom, ale przede wszystkim publiczności.

W sieci Teatr im. Modrzejewskiej znaleźć możecie na teatralnym YouTube, Facebooku. O swoich działaniach informuje także w swojej Gazecie Teatralnej @KT .

(Lilla Sadowska, "Teatralny weekend w sieci. Szykują się niezwykłe wydarzenia", https://kulturalia.lca.pl, 22.04.2020)