W czasach koronawirusa twórczość artystów możemy podziwiać przede wszystkim w Internecie. Już w najbliższy weekend (25 i 26 kwietnia) na ekranach zobaczymy występ aktorek i aktorów Teatru Lubuskiego w sztuce "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" w autorskiej reżyserii legnickiego duetu PiK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak). Zapowiada Gazeta Wyborcza Zielona Góra.


W miniony weekend Teatr Lubuski zabrał nas w podróż do Odessy. Tym razem artyści zagrają przedstawienie Katarzyny Dworak-Wolak i Pawła Wolaka "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna", a ich występ ponownie zobaczymy w sieci.

"Gdy przyjdzie sen..." opowiada o mieszkańcach wsi Borówka, ich tęsknotach, problemach, marzeniach. To druga część trylogii "opowieści wiejskich", za którymi stoją twórcy legniccy: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (w skrócie: tandem PiK). Od 1996 r. są związani z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, zagrali m.in. w głośnych spektaklach "Ballada o Zakaczawiu" i "Made in Poland". To oni są też autorami tekstów sztuk ujętych w trylogię. Za scenariusz do pierwszego spektaklu - "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł", który miał swoją premierę w 2014 r. w Legnicy - otrzymali nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Zielonej Górze przypada więc mówić o miłości - jednak, jak opisują twórcy, "źle poczętej, niepoprawnie ujawnionej i absurdalnie przerwanej". Głównym bohaterem jest Jasiek (Ernest Nita), który próbuje "utrzymać w ryzach swoje człowieczeństwo", po prostu próbuje pozostać porządnym człowiekiem. Wokół niego mnożą się zagrożenia, trudne wybory... Gdy udaje mu się osiągnąć moralne zwycięstwo nad samym sobą, przegrywa konfrontację z innymi mieszkańcami wsi.

W roli Basi wystąpi Alicja Stasiewicz. W spektaklu, którego premiera na deskach teatru odbyła się we wrześniu 2015 r., grają również m.in. James Malcolm, Romana Filipowska, Marta Frąckowiak, Tatiana Kołodziejska i Robert Kuraś.

Sztuka na naszych ekranach zagości dwukrotnie: w sobotę i niedzielę o godz. 18. Link do nagrania Teatr udostępni w dniu pokazu na swojej stronie.

(ziar, pn, "O tęsknocie, problemach, marzeniach... Przed nami kolejny spektakl online Teatru Lubuskiego", https://zielonagora.wyborcza.pl, 20.04.2020)