W niedzielę 26 kwietnia o godz. 22.10 na antenie TVP Kultura zostanie wyemitowany spektakl "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka. Wielokrotnie nagradzana i doceniana w całym kraju głośna produkcja Teatru im. Heleny Modrzejewskiej zostanie zaprezentowana z okazji jubileuszu 15. lecia kanału kulturalnego Telewizji Polskiej. Pisze Dawid Stefanik.


Telewizyjna transmisja "na żywo" w 2005 roku spektaklu "Made in Poland" ze Sceny na Piekarach była dla naszego teatru wydarzeniem bezprecedensowym, epokowym, zaś dla telewizji stanowiła prawdziwe wyzwanie techniczne i powód do dumy. Nad realizacją przedsięwzięcia pracowało łącznie kilkadziesiąt osób, użyto 12 kamer i 2 wozów transmisyjnych. Spektakl można było zobaczyć nie tylko w domowych odbiornikach telewizyjnych, lecz także na telebimach ustawionych przed Sceną na Piekarach i w dawnej Caffe Modjeska.

Głośna legnicka sztuka zyskała uznanie widzów i krytyków w całym kraju oraz zdobyła ponad dwadzieścia nagród, w tym tak prestiżowych, jak np. Grand Prix  XI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej od ministra kultury czy “Laur Konrada” na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje 2005”.

Czarno-biała sztuka legnickiego teatru ponownie zostanie pokazana na antenie TVP Kultura z okazji obchodów jubileuszu stacji w niedzielę o godz. 22.10. Śledząc zaś fanpage legnickiego teatru, można zobaczyć różne ciekawostki i wypowiedzi aktorów dotyczące spektaklu, które będą publikowane w tym tygodniu.

Sztuka jest przejmującą opowieścią o poszukiwaniu własnej drogi w świecie współczesnych polskich blokowisk pełnym przemocy i zakłamania. Jej bohaterem jest zbuntowany młodzieniec (Eryk Lubos), który w drapieżnych, nowokapitalistycznych realiach nienawidzi siebie i wszystkich dookoła: "komórkowców, dresiarzy, ulizanych dup z telewizji, skurwieli z banków, pojebanych księży, psychopatów z armii, rządu, policji i biznesu". Rzuca szkołę i ministranturę, bierze metalowy kij do ręki i wzywając do rewolucji pakuje się w kolejne tarapaty. Walkę o jego życie i duszę podejmują cierpliwy, mądry nauczyciel wyrzucony ze szkoły za pijaństwo (Janusz Chabior) oraz były misjonarz, wyśmiewany ksiądz z osiedla (Bogdan Grzeszczak). Efektem jest historia pełna smutku i goryczy, miłości i nienawiści, głupoty zmieszanej z mądrością, w której każdy z bohaterów ma przynajmniej dwie twarze (Grzegorz Żurawiński, @KT).

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Współpraca reżyserska: Katarzyna Majewska
Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Bartek Straburzyński

Obsada aktorska: Eryk Lubos (Boguś rewolucjonista), Anita Poddębniak (Irena, matka Bogusia), Przemysław Bluszcz (Fazi, szef windykatorów), Paweł Wolak (Grześ, drugi windykator), Joanna Gonschorek (Karina, windykator aspirant), Tomasz Radawiec (Emil, ochroniarz), Justyna Pawlicka (Monika, siostra Emila), Janusz Chabior (Wiktor, nauczyciel), Małgorzata Urbańska (Marianna, żona Wiktora), Bogdan Grzeszczak (Edmund, ksiądz), Ewa Galusińska (Anka, eks-dziewczyna Bogusia; kelnerka), Tadeusz Ratuszniak (Witold, dłużnik; Andrzej, nowy chłopak Anki), Lech Wołczyk (Mężczyzna).

(Dawid Stefanik, "Na antenę TVP w niedzielę trafi bestsellerowa legnicka produkcja teatralna", https://tulegnica.pl, 20.04.2020)