Szef i reżyser legnickiego teatru Jacek Głomb (skype) oraz teatralna scenografka Małgorzata Bulanda (telefon) byli rozmówcami Barbary Marcinik w nocnej audycji radiowej Trójki.  Mówiono o teatrze w kwarantannie, ale przede wszystkim o przygotowywanej, dwuczęściowej premierze online (9 i 10 maja), jaką będzie "Nowy Dekameron" wg Giovanniego Boccaccia w zespołowej i zdalnej realizacji. Poniżej opis i nagranie audycji.Nagranie rozpocznie piosenka w autorskim wykonaniu Jonasza Kofty "Pamiętajcie o ogrodach", podwójnie nieprzypadkowo, bo i o ogrodzie w wiejskim domu Głombów jest ta opowieść, o efekcie wieloletnich wysiłków Małgorzaty Bulandy i przedmiocie jej dumy.

Mówiono jednak przede wszystkim o przygotowywanej premierze online, pierwszym tego typu wydarzeniu w polskim teatrze czasów epidemii. Pomysł zrodził się niemal natychmiast po zawieszeniu działalności teatru, bo już 19 marca. Dlaczego sięgnięto po "Dekameron"? Kontekst zarazy jest w tym przypadku oczywisty, inne już mniej. Jak choćby ten, że realizacji symbolicznie patronował będzie zmarły w styczniu Lech Raczak, który z racji podwójnego obywatelstwa był w części Włochem, w których wiele lat mieszkał i pracował.

Było też o niezwykłym dla teatru, zdalnym i opartym o technologię, sposobie przygotowywania spektaklu online opartym o wiele konwencji (film, teatr muzyczny, animacja komputerowa, teatr lalkowy). O tym jak powstają realizacyjne pomysły i uwspółcześnione adaptacje tekstów wybranych z setki opowieści Boccaccia przez aktorów, które złożą się na dwuczęściową całość złożoną z 17 fragmentów (w tym prologu, posłowia i czterech pieśni, które w oryginale kończą każdy z 10 dni opisanej w "Dekameronie" kwarantanny). Mówiono także o trudnej sytuacji finansowej teatru i aktorów, którzy nie mogą występować na scenie.

Rozmawiano także o innych działaniach teatru, w tym o konkursie Czytelnia Modrzejewskiej w kwarantannie dla młodych reżyserów, edukacji w sieci, itp. zapraszając słuchaczy na zaplanowaną na niedzielę 26 kwietnia (godz. 22.10) emisję w TVP Kultura legnickiego spektaklu "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, który we wrześniu 2005 roku transmitowano live z publicznością ze Sceny na Piekarach.

Wyemitowano też nieoficjalny hymn legnickich artystów teatru na czas zarazy, czyli żartobliwą piosenkę do słów Zuzy Motorniuk i muzyki Łukasza Matuszyka, śpiewaną przez aktorów. "Helenka, nie pęka" kończyła tę część programu i radiowe spotkanie z Jackiem Głombem i Małgorzatą Bulandą.

POSŁUCHAJ (uwaga: trzeba uruchomić player na stronie i być cierpliwym, bo nagranie ma tendencję do zawieszania się).

Grzegorz Żurawiński